Erdoğan-Scholz görüşmesi öncesi Bloomberg'den dikkat çeken haber

Almanya Şansölyesi Scholz’un bugün Berlin’de bir araya geleceği Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hamas nedeniyle sert eleştiriler yönelteceği iddia edildi. Scholz’un Erdoğan’ın Eurofighter Typhoon savaş uçaklarıyla ilgili talebini de geri çevireceği öne sürülmüştü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Erdoğan-Scholz görüşmesi öncesi Bloomberg'den dikkat çeken haber

Bloomberg yayın kuruluşu bugün Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleşecek Erdoğan-Scholz zirvesine ilişkin dikkat çeken haberler yayınladı.

Sabah saatlerde iki liderin görüşmesinde, Türkiye’nin satın almak istediği ve Almanya’nın engel olduğu Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının gündeme geleceği belirtilmişti.

Bloomberg’e göre; Scholz, Erdoğan’ın uçakların Türkiye'ye satışı konusundaki engeli kaldırması yolundaki talebini geri çevirecek.

Kıdemli siyasetçi konuştu

Bloomberg bu kez kıdemli bir Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesine dayandırarak, Scholz’un Erdoğan’a Hamas’a yaklaşımı nedeniyle sert eleştiriler yönelteceğini duyurdu.

Parlamentoda SPD'nin Dış İlişkiler Sözcüsü olan Nils Schmid, görüşme öncesi Bloomberg televizyonuna verdiği mülakatta, "Hamas konusunda ortak bir zemin yok ve Erdoğan'ın duruşunun ne ölçüde taktiksel ya da gerçek bir siyasi inanç olduğunu göreceğiz" dedi.

Schmid sözlerini şöyle sürdürdü: "Erdoğan'ın benzer çıkışlarını geçmişte de gördük ve bir süre sonra İsrail'le ilişkileri normalleştirmek gibi son derece pragmatik bir yaklaşıma geri döndü. Ancak özünde bu derin bir ayrışma ve Erdoğan, Scholz tarafından sert eleştirilere maruz kalacak."