Türkiye-Rusya transit ticaretine baskılar artıyor

Karayolu taşımalarında sistemin “T1” belgesi düzenlenmesine kapatılmasının ardından, dolar ve Euro cinsi ödemelerde de döviz transferi gerçekleştirilemiyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Merve YİĞİTCAN

Batı’nın Rusya’ya yaptırımları giderek sıkılaştırılırken, önlemler, Türkiye’nin bu ülkeye ihracatını baskılıyor. Polonya’nın AB dışındaki üçüncü ülke TIR’larına Belarus sınırını kapatmasının ardından, mart ayı başından bu yana Türkiye’den Rusya’ya karayoluyla ambargolu ürünlerin transit taşıması da gerçekleştirilemiyor.

Transit taşımalarda gerekli T1 belgesi için, sistemden varış ülkesi olarak, Rusya seçilemiyor. Ancak “alternatif kanallar” üzerinden transit ihracatın sürdüğü, gelen bilgiler arasında.

Diğer yandan, Rusya’ya yönelik ticarette döviz cinsinin ‘Euro’ olarak kullanıldığı bazı işlemlerde, döviz bedelinin alıcının bankasına geri döndüğü bildiriliyor.

3 milyar dolarlık ticaret risk altında

Savaş sonrasında iki ülke arasındaki ticarette yaşanan yüksek oranlı artışın büyük bölümünün transit ihracattan kaynaklandığı belirtiliyor. Sektör kaynaklarına göre, Türkiye’nin Rusya’ya yıllık transit ihracatı, 3 milyar dolar düzeyinde.

Haberin tüm detayları EKONOMİ gazetesinde...

Abone Olmak için tıklayın!


Yasal Uyarı: www.ekonomim.com" haberler" target="_blank" rel="noopener">haber sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel tüm içeriklerin hakkı Nasıl Bir Ekonomi Medya Haber Basın AŞ'ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.