Bakan Işıkhan'ın asgari ücret yanıtına tepki

CHP'li Gürer, Bakan Işıkhan'ın "Aşırı yoksulluk içinde yaşayan kişi sayısı kaç?" sorusuna verdiği, "Asgari ücret 11 bin 402 liradır. Bu kapsamda çalışıp aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi bulunmamaktadır." yanıta tepki göstererek, kirayla birlikte elektrik, su, ulaşım gibi giderler hesaba katıldığında ülkenin önemli bir bölümünün aşırı yoksulluk içinde olduğunu söyledi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Bakan Işıkhan'ın asgari ücret yanıtına tepki

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının komisyondaki bütçe görüşmeleri sırasında, Bakan Vedat Işıkhan'a "Türkiye'de aşırı yoksulluk içinde yaşayan kişi sayısı kaç?" sorusunu yönelttiğini belirtti.

Gürer, Bakan Işıkhan'ın, "Ülkemizde asgari ücret 11 bin 402 liradır. Bu kapsamda çalışıp aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi bulunmamaktadır." yanıtını verdiğini aktardı. Bakan Işıkhan'ın açlık sınırı ve yoksulluk sınırının ne olduğunu bilmediğini söyleyen Gürer, "Bugün asgari ücretle Ankara'da, İstanbul'da ev kirası vermek olası değil. Elektrik, su, ulaşım gibi farklı giderleri dikkate aldığınızda ülkenin önemli bir bölümü aşırı yoksulluk içinde." dedi.

Işıkhan'ın verdiği bir başka yanıtta işletmelerde çalıştırılan stajyer çocukların işçi olarak gösterildiğini ve Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı verilere dahil edildiğinin görüldüğünü söyleyen Gürer, "Stajyer öğrencileri, işletmelerde çalıştırılan çocuklarımızı TÜİK'in açıkladığı rakamların içerisinde işçi olarak gösteriyorlar. Ama onların yaşlılık sigortası başlamadığı için tanım olarak öğrenci sayıyorlar. Hak verirken öğrenci, işçi sayısı açıklanırken işçi. Bu ne yaman çelişki. Bu çocukların hakkını verin." diye konuştu.