Moda amazonunun sürpriz hamlesi

Bir kimya mühendisi, teknolojinin yardımıyla moda dünyasını yeniden nasıl şekillendirebilir? Flaş transferiyle çok konuşulan Dr. Müge Erdirik Doğan Amazon'da geçirdiği 16 yılın ardından, Nike’ın Teknolojiden Sorumlu Başkanı oldu. Gelin, sektörün zirvesine yerleşen Doğan’ın öyküsüne yakından bakalım…

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Moda amazonunun sürpriz hamlesi

ADA ÜNLÜ

“Müge, sahip olduğu deneyim ve liderlikle, teknolojide inovasyonu hızlandıracak, süreçleri ölçeklendirecek, verimliliği artıracak ve nihayetinde büyümeyi sağlayacak. Kendisinin sporcuyu ve tüketiciyi merkezde tutarken, önümüzdeki fırsatlardan yararlanmamıza yardımcı olacağından eminim.” Nike İcra Kurulu Başkanı John Donahoe, çalışanlarına gönderdiği mailde, perakende dünyasında yaşanan oyun değiştirici gelişmeyi bu şekilde duyurdu. Dr. Müge Erdirik Doğan Amazon’daki 16 yıllık kariyerinin ardından, Nike’ın Teknolojiden Sorumlu Başkanı görevini üstlendi. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eğitiminin ardından, Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Kimya Mühendisi olarak mezun olan Müge Erdirik Doğan, Amazon’daki 16 yıllık kariyeri boyunca farklı görevler üstlendi. 2014’ten 2017’ye kadar şirketin güzellik, erkek bakım ve kişisel bakım kategorisine liderlik eden yönetici, 2017’den beri Amerikan e-ticaret devinin moda faaliyetinin başı olarak görev yapan Christine Beauchamp’ın yerini aldı. Şirketin birçok girişimini sıfırdan kurarken, başarılı ekipler geliştirdi. Amazon’un moda bölümü başkanlığı sürecinde yaptığı bir açıklamada şunları söylemişti: “Her yeni deneyimde belirsizlikler vardır, ancak belki de geçmişte şu anda karşılaştığınız soruna benzeyen bir sorunu çözmüşsünüzdür. Çözdüğünüz her sorun bir yapı taşıdır ve bunlardan yararlanmak kariyerim boyunca vazgeçilmez bir unsur oldu. Her görevde yeni bir şeyler düşünmek zorunda kaldım ama önceki görevlerde edindiğim bilgilere de güvendim. Carnegie Mellon’daki araştırmalar da böyleydi. Sıfırdan başlıyorsunuz, bir algoritmayı diğerinin üzerine inşa ediyorsunuz, nelerden yararlanabileceğinizi görmek için başkalarının araştırmalarına bakıyorsunuz ve önünüzdeki sorunu çözmek için hepsini bir araya getiriyorsunuz.”

Mühendisliğe ilgisi her zaman vardı

Moda dünyasındaki Türk lideri biraz yakından tanıyalım: Dr. Erdirik Doğan Türkiye’de büyüdü ve küçük yaşlardan itibaren mühendisliğe ilgi duymaya başladı. Lise stajı sırasında özellikle kimyasal reaksiyonların tasarımı, ölçeği, imalatı ve üretimine hayranlık duydu. Boğaziçi Üniversitesi’nde lisans eğitimini sürdürürken matematiksel modelleme ve optimizasyonla tanıştı ve araştırmaları onu dünyaca ünlü bir süreç sistemleri mühendisi olan Carnegie Mellon Profesörü Ignacio Grossmann’ın çalışmalarına yönlendirmeye başladı. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi’nde tamamladıktan ve her ikisinde de sınıf birincisi olduktan sonra Grossmann’ın araştırma grubuna kabul edildi ve doktorasını CMU’da yapmaya karar verdi. “Proses sistemleri ve optimizasyon alanı gerçekten ilerliyordu ve ben de bunun bir parçası olmak istediğimi biliyordum” diyen Dr. Erdirik Doğan’ın çalışmaları matematiksel optimizasyon problemlerini çözmeyi, süreç mühendisliği için modeller oluşturmayı ve algoritmalar geliştirmeyi içeriyordu.

“Amazon’da herkes çok zeki ve tutkuluydu”

Amazon’daki ilk birkaç yılında, reklam gelirlerini optimize etmek, verimi en üst düzeye çıkarmak ve sayfa gösterimlerinden para kazanmakla görevlendirildi. Çalışkanlığı takdir edildi ve kısa süre sonra kendini şirketin bilgisayar bölümüne liderlik ederken buldu. Birçok bölüme liderlik ettikten sonra, Amazon’un güzellik işlerini başlatmak, ölçeklendirmek ve büyütmekle görevlendirildi. 2021 yılında Amazon Fashion’ın başkanı oldu. “Ignacio’nun grubunun bir parçası olmak bir ayrıcalıktı. Dünyanın her yerinden insanlarla çok güçlü işbirliklerimiz ve etkileşimlerimiz oldu. Ignacio tanıdığım en çalışkan insan. Kollarını sıvayıp hemen işe koyuluyor ve sorunu çözene kadar asla pes etmiyor. Ondan öğrendiğim pek çok şeyi kariyerim boyunca yanımda taşıdım” diyen Dr. Erdirik Doğan, başlangıçta akademisyen olmayı hedeflemiş olsa da, teorileri, algoritmaları ve modelleri gerçek problemlere uygulamaya başladığında, iş dünyasına adım atmaya karar verdi. 2007 yılında mezun olduktan sonra Amazon’un reklam alanındaki yeni bir biriminden teklif aldı. “Herkes çok zeki, tutkulu ve müşteri konusunda takıntılıydı. Çok etkilendim ve anında işi istedim” diye anlatıyor o dönemi Dr. Erdirik Doğan. Dr. Erdirik Doğan’ın Nike’a geçişi ise, Amazon’un Kaliforniya ve Ohio’da bulunan iki fiziksel giyim mağazası olan Amazon Style lokasyonlarının kapatılacağını duyurmasının hemen ardından geldi. Bu hamle, e-ticaret ve dijital inovasyona odaklanmak adına fiziksel perakendeye yaklaşımını yeniden değerlendiren Amazon için bir strateji değişikliği olarak değerlendirildi. Nike’ın hamlesi ise, ticari faaliyetlerini geliştirmek ve daha fazla tüketiciye ulaşmak için teknolojik gelişmelerden yararlanma konusundaki kararlılığının bir işareti olarak görüldü.

Elinizi kaldırın ve fırsat isteyin

Dr. Erdirik Doğan gibi deneyimli bir teknoloji yöneticisi, Nike’ın dijital dönüşümünün yönetilmesi açısından önemli bir karar olarak değerlendiriliyor. E-ticaret ve teknoloji alanında etkili bir deneyime sahip olan Dr. Erdirik Doğan, Nike’ı yeni bir büyüme ve inovasyon çağına taşımak için doğru bir isim. Dr. Erdirik Doğan’ın, “Elinizi kaldırın ve fırsat isteyin, birinin size gelmesini beklemeyin. Bir sorunu çözebileceğinizi düşünüyorsanız, adınızı duyurun. Bu ilk seferde olmayabilir ama eninde sonunda fark edileceksiniz ve yapabileceğinizi göstermek için size fırsat verilecek” sözleri, tüm kadınlara ilham vermeli.