Fransız tren üreticisi Alstom, bin 500 kişiyi işten çıkarıyor

Fransız tren üreticisi Alstom, likidite sorununu kontrol altına almak için 1500 kişiyi işten çıkaracağını ve varlıklarını satacağını duyurdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Fransız tren üreticisi Alstom, bin 500 kişiyi işten çıkarıyor

Demir yolu ve raylı taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren Alstom’dan yapılan açıklamada, şirketin bilançosunu güçlendirmek ve yatırımcılarının yüksek borçla ilgili endişelerini azaltmak amacıyla çalışan sayısının düşürüleceği, varlık satışı yapılacağı ve sermaye artırımının da değerlendirildiği belirtildi.

Alstom’un 30 Eylül itibarıyla net borcu 3,43 milyar euroyu bulurken, şirket Mart 2025'e kadar bu rakamı 2 milyar euro azaltmayı planlıyor.

Varlık satışından 500 milyon ila bir milyar euro arasında gelir elde etmeyi hedefleyen şirket, ayrıca orta vadeli hedeflerine ulaşmaya yardımcı olması için yaklaşık 1500 personeli işten çıkaracak. Bu yıl hisse sahiplerine temettü ödemesi yapılmayacak.

Haberin ardından Alstom’ın hisseleri bugün yüzde 20’den fazla düşüşle 11,50 euroya geriledi. Şirketin hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 40’dan fazla değer kaybetti.