COVID GÜNLÜĞÜ

COVID GÜNLÜĞÜ

Koronavirüs (COVID-19) salgınına dair tüm gelişmeler ekonomim.com'da

'Hatırlatma dozunu sonbahardan önce olun'
Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, "Kapalı mekanlarda daha çok vakit geçirilecek sonbahar-kış aylarında COVID-19'un yayılımı artış gösterebilir. Bu nedenle hatırlatma dozu aşılarının bu mevsimden önce olunmasında büyük fayda var." dedi. Günde ortalama 40 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Kayıpmaz, "Bu hastalığı aşıyla önleyip, önlemlerle önüne geçebileceğimizi unutmamalıyız." diye konuştu.
BioNTech'in varyantlara uyumlu aşısı inceleniyor
Pfizer/BioNTech'in varyantlara uyumlu aşısı 'Comirnaty' Avrupa Birliği ilaç düzenleyicisi tarafından inceleniyor.
'COVID-19'un bulaştırıcılık katsayısı 20’yi geçti'
Prof. Dr. Özkaya, “3 yıldır ben bu hastalığa hiç yakalanmadım' diyen bir grup var. Bu grup yeni dalgada pozitif olarak geliyor. Şu anki dalgada da virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20’yi geçti.” dedi.
Haftalık COVID-19 verileri açıklandı
Haftalık COVID-19 verilerine göre, 18-24 Temmuz'da 365 bin 424 kişinin testi pozitif çıktı, 157 kişi yaşamını yitirdi.
DSÖ: Aşılar 19,8 milyon hayat kurtardı
COVID-19 aşısı yaptıran yaşlı ve sağlık çalışanı sayısının düşük olduğunu bildiren Dünya Sağlık Örgütü, "Tahminlere göre aşılamalar sayesinde şimdiye kadar 19,8 milyon kişinin hayatı kurtarıldı." açıklamasında bulunuldu.
'İnsanlar COVID olduğunu bilmeden dışarda geziyor'
Yapılan testlerin yüzde 40’ının pozitif sonuçlandığını söyleyen Prof. Dr. Sakarya, “Türkiye koşar adım gidiyor. Koronavirüs, yoğun bir şekilde, gümbür gümbür geliyor. İnsanlar COVID olduğunu bilmeden, kendisini grip zannederek dışarda geziyor.” dedi. Sakarya, “Asıl problemi aşı karşıtları yaşayacak. Çünkü yeni varyant, bulaşıcılığı ve öldürme oranı çok daha yüksek olarak geliyor.” diye konuştu.
Vaka uyarısı: Gelecek iki hafta çok kritik
"Polikliniklere viral semptomlarla başvuranların yüzde 40'a yakını pozitif çıkmaya başladı, sayı giderek artıyor. Bayramın ardından önümüzdeki iki hafta çok kritik, ciddi artışlarla karşılaşabiliriz." diyen Bilim Kurulu Üyesi Turan, hatırlatma dozu konusunda, "Zamanı gelmiş bireylerin aşılarını geciktirmeden olmaları lazım. Ağustos başında aşıların tamamlanmış olması gerekir." uyarısı yaptı.
Belçika'da 3. doz aşı çağrısı: Vakalar 3 ayın en yükseğinde
Belçika Sağlık Bakanı Vandenbroucke, COVID-19'da 7'nci dalgadan geçildiğini belirtirken ülkede günlük ortalama vaka sayısı 7 bin 692'ye ulaşarak son 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.