COVID GÜNLÜĞÜ

COVID GÜNLÜĞÜ

Koronavirüs (COVID-19) salgınına dair tüm gelişmeler ekonomim.com'da

Prof. Dr. Özkaya, “3 yıldır ben bu hastalığa hiç yakalanmadım' diyen bir grup var. Bu grup yeni dalgada pozitif olarak geliyor. Şu anki dalgada da virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20’yi geçti.” dedi.
Haftalık COVID-19 verilerine göre, 18-24 Temmuz'da 365 bin 424 kişinin testi pozitif çıktı, 157 kişi yaşamını yitirdi.
COVID-19 aşısı yaptıran yaşlı ve sağlık çalışanı sayısının düşük olduğunu bildiren Dünya Sağlık Örgütü, "Tahminlere göre aşılamalar sayesinde şimdiye kadar 19,8 milyon kişinin hayatı kurtarıldı." açıklamasında bulunuldu.
Yapılan testlerin yüzde 40’ının pozitif sonuçlandığını söyleyen Prof. Dr. Sakarya, “Türkiye koşar adım gidiyor. Koronavirüs, yoğun bir şekilde, gümbür gümbür geliyor. İnsanlar COVID olduğunu bilmeden, kendisini grip zannederek dışarda geziyor.” dedi. Sakarya, “Asıl problemi aşı karşıtları yaşayacak. Çünkü yeni varyant, bulaşıcılığı ve öldürme oranı çok daha yüksek olarak geliyor.” diye konuştu.
"Polikliniklere viral semptomlarla başvuranların yüzde 40'a yakını pozitif çıkmaya başladı, sayı giderek artıyor. Bayramın ardından önümüzdeki iki hafta çok kritik, ciddi artışlarla karşılaşabiliriz." diyen Bilim Kurulu Üyesi Turan, hatırlatma dozu konusunda, "Zamanı gelmiş bireylerin aşılarını geciktirmeden olmaları lazım. Ağustos başında aşıların tamamlanmış olması gerekir." uyarısı yaptı.
Belçika Sağlık Bakanı Vandenbroucke, COVID-19'da 7'nci dalgadan geçildiğini belirtirken ülkede günlük ortalama vaka sayısı 7 bin 692'ye ulaşarak son 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.
Koronavirüs aşısı yaptırmak isteyenler için yeni hatırlatma dozu randevuları açıldı. Son yaptırdığı aşının üzerinden 6 ay geçenler için randevu e-nabız sistemine tanımlandı.
“Önümüzdeki aylarda maske geri mi dönecek” sorusu yöneltilen Bakan Koca, hastalığın artık grip gibi seyrettiğini ancak ileri yaştakiler ve kronik rahatsızlığı olanlarda COVID-19’un risk oluşturmaya devam ettiğini söyledi. Koca, “Vaka sayılarında son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da hastane yükündeki azalış yine sürmektedir.” dedi.