MEVZUAT

MEVZUAT

Ekonomide hayata geçen düzenlemeleri, ayrıntıları ve uzman değerlendirmeleriyle takip edebilirsiniz...

Transmisyon kolanları ithalatına soruşturma
Çin, Hindistan ve Vietnam'dan ithal edilen bazı tür transmisyon kolanları için nihai gözden geçirme soruşturması açıldı.
Deprem bölgesindeki inşa faaliyetlerinde kullanılacak eşya ithalatına ilişkin yeni karar
Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle enkaz kaldırma ve yeniden inşa faaliyetleri için ihtiyaç duyulan kullanılmış veya yenileştirilmiş eşyanın mevcut gümrük kıymetine bağlı kalmadan ithal edilmesine imkan tanıyan düzenlemenin uygulama süresinin yıl sonuna kadar uzatılması kararlaştırıldı.
Pamuk zararlısıyla mücadelede yükümlülük değişikliği
Pamuk alanında faaliyet gösteren tüm işletmelerin, pembekurt böceği ile mücadeleye ilişkin hazırlıklarını, iklim değişiklikleri ve zararlının biyolojisi göz önüne alınarak, her yıl 15 Mart'a kadar tamamlamaları gerekiyor.
Sağlık hizmetleri tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerine yeni kriterler
Hekim veya diş hekimleri tarafından kurallara aykırı tanıtım ve bilgilendirme yapıldığının tespit edilmesi halinde idari para cezası uygulanacak, sağlık meslek mensupları radyo ve televizyon kanallarındaki programlara katılmadan önce "taahhütname" imzalayacak.
İşsizlik Sigortası Fonu prim gelirlerinin oranı artırıldı
İşsizlik Sigortası Fonu bir önceki yıl prim gelirlerinin oranı 2023 yılı için yüzde 50'ye çıkarıldı.
5 ildeki 12 yer ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi
Bolu, Balıkesir, Erzurum, Mersin ve Sakarya'da doğal sit alanı kapsamına giren 12 yer kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.
Şarj ağı işletmecilerine 31 Ocak 2024'e kadar süre verildi
Elektrikli araç kullanıcılarına hizmet sağlayan şarj ağı işletmeci lisansı sahibi tüzel kişilere, şarj ağı oluşturmaları için 31 Ocak 2024 tarihine kadar süre tanındı.
Deprem bölgesindeki bazı illerde ‘mücbir sebep hali’ uzatıldı
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde mücbir sebep halinin 30 Kasım 2023'e kadar uzatılması kararlaştırıldı.