SPK'dan piyasa bozucu eylemlerle ilgili açıklama

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), borsada işlemlerin anlık olarak takip edeldiğini belirterek, piyasa bozucu açıklamalar, işlem ve eylemlerin tespiti halinde cezai ve idari yaptırımlar uygulanacağını bildirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), piyasa bozucu eylemlere ilişkin açıklama yaptı.

SPK'dan yapılan açıklama şu şekilde:

"Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada Borsa İstanbul pay piyasasında işlem gören şirketlerimiz hakkında herhangi bir bilgi ve belgeye dayanmayan, gerçeği yansıtmayan, mesnetsiz açıklamaların yapıldığı görülmektedir.

Uluslararası piyasalara tam entegre olan sermaye piyasamız güvenilir, şeffaf, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işlemektedir.

Yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunmasını birinci önceliğimizdir. Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen işlemler, Kurulumuz ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edilmektedir.

Sermaye piyasasının güven ve istikrar içinde işleyişini bozacak açıklamaların yanı sıra piyasa bozucu işlem ve eylemlerin tespiti halinde, Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde, Kurulumuz tarafından sorumlular hakkında cezaî ve idari yaptırımlar uygulanacaktır."