ENFLASYON

Fiyat gelişmelerine dair son dakika haberlere, analizlere ve beklentilere tarafsız ve objektif yayıncılık farkıyla 'bir bakış'ta erişin...

Enflasyon Nedir?

(Inflation) Fiyatlar genel seviyesindeki sürekli, genel ve hissedilir artış eğilimi­dir. Enflasyon, tüketici ve üretici fiyat gelişmelerini gösteren ve TÜİK tarafından yayımlanan resmi endeksler ile öl­çülmektedir. Fiyatların genel düzeyi eko­nomideki temel dengelerin bulunduğu konumu yansıtır. Arz ve talep arasındaki bir dengesizlik varsa fiyatlar değişmeye başlar. Örneğin talep artarken arz sabit kaldığında fiyatlar yükselir. Üreticiler artan fiyatlardan yararlanmak için üreti­mi ve arzı arttırdıklarında fiyat düzeyleri geriler. Ekonomi ve fiyatlar konusundaki beklentiler ve genel psikolojik ortam da fiyatlar genel düzeyinin belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Türkiye’de İkinci Dünya Savaşı sırasında ve 1973-2003 döneminde enflasyon oranları yüksek olmuştur. Yıllık enflasyon oranları 1980 ve 1994 kriz yıllarında yüzde 100’ü aş­mış ama bir hiperenflasyon dönemi ya­şanmamıştır. Aylık enflasyon oranları, belirli bir aydaki fiyat düzeyinin, önceki aydaki düzey ile karşılaştırılarak hesap­lanır. Belirli bir ayın enflasyon oranı, sonraki ayın üçüncü günü açıklanır. Bu gün tatile denk geldiğinde açıklama bir sonraki günde yapılır. Kamuoyu en çok tüketici fiyatları enflasyonu ile ilgilenir. Üretici fiyatları, orta vadede enflasyonist eğilimleri tespit etmekte kullanılır.

Enflasyonun tanımını açıklayan bu metin Ansiklopedik Ekonomi & İş Hayatı Sözlüğü'nün Enflasyon teriminden alınmıştır. Enflasyon hakkında daha detaylı bilgi için Enflasyon Nedir, Enflasyon Hakkında Detaylı Bilgi sayfasına bakabilirsiniz.

Erdoğan: Enflasyonu tek haneye indireceğiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyonla mücadele edeceklerini belirterek, "Nasıl daha önce tek haneye indirdiysek, aynısını yine başaracağız." ifadeseni kullandı.
Enflasyon aralıkta yüzde 10'un üzerine çıkabilir
Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel, fiyatlarda artışın hızlanacağını ve enflasyonun aralıkta yüzde 10'nun üzerinde zirveye ulaşabileceğini söyledi.
Enflasyona en belirgin katkı temel mal ve hizmetten
Merkez Bankası, TÜİK'in dün açıkladığı 24 yılın zirvesindeki enflasyon için değerlendirmelerini yayımladı. TCMB, enflasyondaki artışa en belirgin katkının temel mal ve hizmet gruplarından geldiğini bildirdi.
Enflasyon tahminini değiştirmedi
Enflasyon tahminini değiştirmedi
JP Morgan, yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 63.1 olarak bıraktı.
Temmuzda en fazla ilaçların fiyatı arttı
Temmuzda fiyatı en fazla artan ürün ilaç, en çok düşen ürün kişisel ulaştırma araçlarının yakıt ve yağları oldu
Gözler temmuz enflasyonunda
Gözler temmuz enflasyonunda
Temmuz ayı enflasyon rakamları bugün açıklanıyor. Piyasanın beklentisi yıllık enflasyonun yüzde 80'i aşması yönünde. Aylık artışın ise yüzde 3 civarında olması bekleniyor.
Enflasyon ve dolarda yükseliş beklentisi sürüyor
Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 64,59'dan yüzde 69,94'e çıktı. Yıl sonu dolar/TL beklentisi ise 18,99 seviyesinde oluştu.
TÜFE'de artış alt gruplar geneline yayıldı
Merkez Bankası, dün TÜİK'in açıkladığı haziran enflasyonuna dair değerlendirmelerini paylaştı. TÜFE'de artışın alt gruplar geneline yayıldığını kaydeden TCMB, enflasyona en yüksek katkının enerjiden geldiğini bildirdi.