Petrol fiyatları dün sert gerilemişti: Yön arayışı sürüyor

Petrol fiyatları, petrol talebine ilişkin endişelerle dünkü işlemlerde yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesini görürken, bugün yön arayışını sürdürüyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Petrol fiyatları dün sert gerilemişti: Yön arayışı sürüyor

Petrol fiyatları, küresel petrol talebine ilişkin endişelerle dün yüzde 5 gerileyerek son 4 ayın en düşük seviyelerini görürken, yön arayışını sürdürüyor. Dün 81,17 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 77,42 dolar seviyesinde tamamlamıştı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 12.18 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,79 artışla 78,00 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 73,02 dolardan alıcı buldu.

Brent petrolde teknik olarak 77,58 ile 77,70 dolar aralığının direnç, 77,46 ile 77,34 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Kâr satışları etkili oldu

Dün Brent petrolün varil fiyatı 76,60 dolara, WTI ham petrolün varil fiyatı ise 72,17 dolara kadar gerilerken, fiyatlardaki kısmi toparlanmada piyasa oyuncularının kâr satışları etkili oldu.

ABD ekonomisinde artan yavaşlama sinyallerinin bir resesyona dönüşüp dönüşmeyeceğine yönelik endişeler piyasalarda yerini koruyor.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ve ikinci en büyük petrol tüketicisi Çin'de açıklanan ekim ayı ekonomik göstergeleri ise üretim, tüketim, yatırım ve istihdam alanlarında Kovid-19 sonrası toplanmadaki güçlüklerin sürdüğünü ortaya koyuyor.

ABD ve Çin ekonomisine dair gelişmeler, küresel petrol talebi görünümüne ilişkin endişelere yol açarak fiyatları aşağı yönlü baskılıyor.

Öte yandan, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışı da piyasaların odağında bulunmaya devam ediyor.