YSK itirazı kabul etti: Van'da mazbata Abdullah Zeydan'ın

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), oyçokluğuyla itirazları kabul etti. Van'da mazbatanın Abdullah Zeydan'a verilmesine karar verildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
YSK itirazı kabul etti: Van'da mazbata Abdullah Zeydan'ın

Van Büyükşehir'de mazbatanın DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'dan alınmasından sonra yapılan itirazı YSK karara bağladı. YSK'nın aldığı kararla Van'da mazbata DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'a verildi.

YSK, DEM Parti Van İl Seçim Kurulunun Abdullah Zeydan'ın Van Büyükşehir Belediye Başkanı "seçilmemiş sayılması" ve mazbatanın ikinci sıradaki adaya verilmesi kararına yaptığı itirazı oy çokluğu ile kabul etti.

Van İl Seçim Kurulu Başkanlığı, Abdullah Zeydan'ın "seçime yeterliliği olmadığı" gerekçesiyle "seçilmemiş sayılmasına" ve sonraki en çok oy alan ve seçilme yeterliliğine sahip ikinci sıradaki adaya mazbatanın teslim edilmesine oy çokluğuyla karar vermişti.

DEM Parti, Van İl Seçim Kurulu'nun, oy çokluğu ile aldığı kararı YSK'ye taşımıştı. Kurul, gündem toplantısında başvuruyu ele aldı.

Partinin itirazını kabul eden Kurul, mazbatanın 7 üyenin kabul, 4 üyenin ret oyu ile Abdullah Zeydan'a verilmesine hükmetti.

Karara ilişkin YSK önünde açıklama yapan, DEM Parti YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki de YSK'nin oy çokluğuyla itirazlarını kabul ettiğini belirterek, "Yüksek Seçim Kurulu'nun kararları bildiğiniz gibi kesin. Herhangi bir itiraz olanağı yok. Anayasa Mahkemesi denetimine de tabii değil. Dolayısıyla başvurulacak başka bir makam olmadığı için mazbata Abdullah Zeydan'a verilecek." diye konuştu.

DEM Parti'nin X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise "Kürt halkının, dostlarımızın ve demokratik kamuoyunun direnişi sonucunda Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’a mazbatasının verilmesine karar verilmiştir." ifadeleri kullanıldı.