Yeşilçam'ın usta oyuncusu Murat Soydan yaşamını yitirdi

Son dakika haberi... Yeşilçam'ın usta oyuncusu Murat Soydan hayatını kaybetti. Acı haberi oyuncunun kızı duyurdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Yeşilçam'ın usta oyuncusu Murat Soydan yaşamını yitirdi

Ünlü aktör Murat Soydan hayatını kaybetti. 84 yaşındaki Soydan'ın vefat haberini kızı Mehveş Soydan duyurdu.

Soydan "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun" dedi.

Murat Soydan kimdir?

Türk sinema ve dizi oyuncusu Murat Soydan, 2 Ekim 1940'ta sabasının memuriyeti dolayısıyla bulunduğu Kırklareli’in Lüleburgaz ilçesinde doğdu. Gerçek adı Rüçhan Tercan olan oyuncu ilk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu.

Üniversite için İstanbul'a gelen Soydan, İktisadi İlimler Akademisi'nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. Aynı zamanda üniversite tahsili sırasında Tekel'de memurluk yaptı.

Askerliğini yedek subay olarak yaptıktan sonra 1966 yılında Perde mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

Sinemaya 'kolsuz kahraman' ile adım attı

Sinema hayatına 1966 yılında Nejat Saydam'ın çektiği Kolsuz Kahraman adlı filmle başladı. Filmin kadrosunda Cüneyt Arkın, Fatma Girik ve Suzan Avcı da vardı. 1970'li yılların jön oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit'le başrolü paylaştı.

En iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı

221 filmde oynayan Murat Soydan, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Zulüm' filmindeki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı.

Soydan'ın Ali ve Mehveş adlarında iki çocuğu var.