Çözüm Arenası: Nasıl?

Çözüm Önerileri: Nasıl? Düşünenlerden Türkiye'nin sorunlarına çözüm önerileri
Enflasyon nasıl önlenir? Yapısal sorun ne kadar fazlaysa ve çözüm ne kadar uzaksa riskler o kadar yüksek olur. Yapısal sorunlar çözülmeden enflasyonu kalıcı olarak çözmek mümkün olmaz. İşte Hazine eski Müsteşarı Ekonomist/Yazar Dr. Mahfi Eğilmez'in 'Çözüm Arenası NASIL' için değerlendirmeleri...
Enflasyon nasıl önlenir?

Çözümü birlikte arayalım...

Ülkemizin sorunlarına ilişkin hemen hemen her kesimden insanımızın zihninde yerleşik bir düşüncesi var. Hepimiz imkan bulduğumuz ortamda, ülkenin sorunlarının “nelerden” kaynaklandığını bir çırpıda sıralayabiliyoruz.

Sorunlarımızın çözümüne ilişkin öneriler söz konusu olduğunda, uzmanlık bilgisi gerektiren, iç ve dış dinamiklerin etkilerini değerlendiren ve de 'nasıl çözülür' sorusuna yanıt veren düşünceler ise sınırlı kalıyor. Kısacası, milletçe tespit yapmakta üstümüze yok ama iş, çözüm üretmeye gelince notumuz hayli zayıf. Oysa, Türkiye'nin düşünen insanları, yetenekli uzmanları, güçlü entelektüelleri var.

Biz de bu ihtiyaçtan yola çıkarak, Türkiye'nin sorunlarına, Türkiye'nin düşünenlerinin çözüm önerilerini aktarmayı kendimize iş edindik. Bugün ilk sayısı yayımlanan 'NASIL' özel bölümü ile yazarımız Faruk Türkoğlu'nun EKONOMİ gazetesinin yayımlanmasının ertesi günü dile getirdiği gibi, sadece sorunları bir ayna gibi yansıtmakla yetinmeyerek, çözüm önerilerine de daha fazla yer vereceğiz.

Haftada bir sayfa olarak başlattığımız bu bölüm, umuyoruz ki siz okuyucularımızın birikimleriyle gelişip, serpilecek. Ülkemizin gündemindeki sorunları NASIL aşabileceğine ilişkin bilgisi ve fikri olan herkesi yazmaya davet ediyoruz.

Rüştü Bozkurt Editör
rustu.bozkurt@nbe.com.tr