Çözüm Arenası: Nasıl?

Çözüm Önerileri: Nasıl? Düşünenlerden Türkiye'nin sorunlarına çözüm önerileri
Enflasyona karşı teknolojik açığı azaltmak gerekir Sanayi dallarında teknolojik yoğunluğun yükseltilmesi sağlandığında ithalat gerilerken ihracat artar. Bunun sonucunda da yerli tüketimin ithal içeriği ve yabancı para borçluluğu azalmaya başlayacaktır. Ekonomist/Yazar Faruk Türkoğlu 'Çözüm Arenası NASIL için analiz etti...

Çözümü birlikte arayalım...

Ülkemizin sorunlarına ilişkin hemen hemen her kesimden insanımızın zihninde yerleşik bir düşüncesi var. Hepimiz imkan bulduğumuz ortamda, ülkenin sorunlarının “nelerden” kaynaklandığını bir çırpıda sıralayabiliyoruz.

Sorunlarımızın çözümüne ilişkin öneriler söz konusu olduğunda, uzmanlık bilgisi gerektiren, iç ve dış dinamiklerin etkilerini değerlendiren ve de 'nasıl çözülür' sorusuna yanıt veren düşünceler ise sınırlı kalıyor. Kısacası, milletçe tespit yapmakta üstümüze yok ama iş, çözüm üretmeye gelince notumuz hayli zayıf. Oysa, Türkiye'nin düşünen insanları, yetenekli uzmanları, güçlü entelektüelleri var.

Biz de bu ihtiyaçtan yola çıkarak, Türkiye'nin sorunlarına, Türkiye'nin düşünenlerinin çözüm önerilerini aktarmayı kendimize iş edindik. Bugün ilk sayısı yayımlanan 'NASIL' özel bölümü ile yazarımız Faruk Türkoğlu'nun EKONOMİ gazetesinin yayımlanmasının ertesi günü dile getirdiği gibi, sadece sorunları bir ayna gibi yansıtmakla yetinmeyerek, çözüm önerilerine de daha fazla yer vereceğiz.

Haftada bir sayfa olarak başlattığımız bu bölüm, umuyoruz ki siz okuyucularımızın birikimleriyle gelişip, serpilecek. Ülkemizin gündemindeki sorunları NASIL aşabileceğine ilişkin bilgisi ve fikri olan herkesi yazmaya davet ediyoruz.

Rüştü Bozkurt Editör
rustu.bozkurt@nbe.com.tr