Bakan Şimşek, enflasyon için yeni rakam verdi!

Bakan Şimşek, Londra'da yatırımcılarla yaptığı toplantıda, "Enflasyonun gelecek yıl 10'lu rakamların ortalarında, sonrasında ise tek haneli rakamlarda olması muhtemeldir" dedi ve konuşmasının devamında, "Para politikasını baştan inşa etmek biraz zaman aldı. Şu an sürdürülebilir, güçlü dezenflasyonun eşiğindeyiz" olarak belirtti.

Reuters
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Bakan Şimşek, enflasyon için yeni rakam verdi!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yurt dışındaki yatırımcı toplantılarını İngiltere'nin başkenti Londra ile sürdürüyor. Chatham House toplantısında yatırımcılarla buluşan Şimşek, Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalar yaptı.

Bakan Şimşek, "Enflasyon bu yıl düşük 40'lı ya da yüksek 30'lu seviyelere inebilir. Gelecek yıl orta onlu seviyelere ve bir sonraki yıl da tek haneli seviyelere gerileyebilir" dedi.

Şimşek, "Piyasalar da oluşturduğumuz programın enflasyonu dizginlememizi ve düşürmemizi sağlayabileceğine inanmaya başlıyor" dedi.

"(Cari) açık geçen yıl gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 6'sına denk gelirken, bu yıl muhtemelen GSYH'nin yüzde 2 ila 2.5'ine yakın olacak. Mali açık da kontrol altında" diyen Şimşek şöyle belirtti: "Para politikasını baştan inşa etmek biraz zaman aldı. Şu an sürdürülebilir, güçlü dezenflasyonun eşiğindeyiz."

Şimşek, uluslararası yatırımcıların hâlihazırda kısa vadeli tahvillere yöneldiklerini ve Türkiye'ye uzun vadede ilgi göstermeye başlayacaklarını ifade etti.

Şimşek, ayrıca Türkiye'nin neden BRICS'e üye olmadığına ilişkin gelen bir soruyu, Türkiye'nin ana ortağının Avrupa Birliği (AB) olduğu ve AB'den ayrılamayacağı şeklinde yanıtladı.

"AB ticari yatırımlar ve turizm akışı açısından ana ortağımız olmayı sürdürüyor, dolayısıyla ayrışamayız" diyen Şimşek, "Bu nedenle (AB'ye) odaklanmaya devam ediyoruz fakat bu durum, değerli olduğunu göstermesi hâlinde alternatiflere bakmayacağımız anlamına gelmiyor" dedi. 

Şimşek, Ekim 2023'teki ziyaretinden sonra tekrar Londra'da 

Bakan Şimşek, Ekim 2023'teki ziyaretinin ardından yeniden Londra'da yatırımcı toplantılarına katılıyor. Şimşek'in Londra temasları, cuma gününe kadar devam edecek.

Yatırım bankaları JP Morgan, Deutsche Bank ve Dome Group tarafından organize edilen toplantılar kapsamında Şimşek, yüzlerce yatırımcıyla buluşacak.

Şimşek, toplantılarda portföy yatırımcıları, başlıca küresel yatırım fonları ve kredi derecelendirme kuruluşları ile bir araya gelecek.

Ayrıca dünyanın önde gelen düşünce kuruluşlarından olan Chatham House'un Londra Konferansı'na katılıp, buradaki üst düzey katılımcılara Türkiye ekonomisindeki son dönem gelişmeleri ve ekonomi programını anlatacak.