Prof. Dr. Ahmet Ercan deprem riski bulunmayan illeri tek tek açıkladı: Korku yaşamak istemeyenler...

Deprem uzmanlarının Doğu Anadolu Fayı ve Kuzey Anadolu Fayı'na yönelik uyarıları sürüyor. Uzmanlar büyük İstanbul depreminin 7 ve üzeri olabileceğini belirtirken Tunceli ile Hakkari arasındaki illere de dikkat çekiyor. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, deprem riski en az bulunan illeri tek tek sıraladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Prof. Dr. Ahmet Ercan deprem riski bulunmayan illeri tek tek açıkladı: Korku yaşamak istemeyenler...

Deprem uzmanları, Marmara Depremi'ne ilişkin neredeyse her gün uyarıda bulunuyor. Beklenen Marmara depreminde süre azaldığını belirten deprem bilimciler, 7 ve üzeri büyüklükte çevre illeri de etkileyebilecek olası büyük İstanbul depremini işaret ediyor. Son günlerde deprem tehlikesi bakımından uyarıların yapıldığı illerde arasında Tunceli-Hakkari de yer alıyor. Doğu Anadolu Fayı'nı işaret eden uzmanlar, Adıyaman’la Hakkâri arası bütün yerleşim alanları için de dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

Ahmet Ercan deprem riski bulunmayan illeri açıkladı

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabından deprem korkusu yaşamak istemeyenler için güvenli illeri sıraladı. Ercan'ın paylaşımına göre deprem riski bulunmayan iller şöyle:

"Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu ve Zonguldak."

Ercan paylaşımında şunları kaydetti:

"Deprem korkusu yaşamak istemeyenler; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak'a taşınabilir. Bol yeşillik ile oksijen, deniz, balık, içten dostluk, güvenli yaşam. Daha ne istenir ki?"