Aliyev: Gazze'deki gerilimin bir an önce giderilmesini umuyoruz

Kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Filistin Devlet Başkanı Abbas'a mesaj gönderen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, "Gazze'deki gerilimin bir an önce giderilmesini umuyoruz. Azerbaycan, Filistin meselesiyle her zaman dayanışma içinde olmuş ve bu meselenin BM'nin ilgili kararları doğrultusunda, iki devlet ilkesine dayalı olarak çözümünü desteklemektedir. " dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Aliyev: Gazze'deki gerilimin bir an önce giderilmesini umuyoruz

Uluslararası kamuoyunun ateşkes çağrılarına rağmen İsrail'in Gazze'ye saldırıları 40. günde de devam ediyor. Saldırılarda çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 11 binden fazla sivil hayatını kaybetti.

Bölgede insani kriz her geçen gün artarken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Filistin devletinin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'a mesaj gönderdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Aliyev, mesajında, Abbas ve Filistin halkını, kendisi ve Azerbaycan halkı adına kutladı.

Filistin'de Azerbaycan Temsilciliğinin açılmasının ikili ilişkilerin gelişmesi açısından olumlu adım olduğunu vurgulayan Aliyev, Azerbaycan'ın Filistin'de okul inşa etmesi konusunun da gündemde olduğunu bildirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, mesajında şunları kaydetti:

"Gazze'deki gerilimin bir an önce giderilmesini umuyoruz. Azerbaycan, Filistin meselesiyle her zaman dayanışma içinde olmuş ve bu meselenin BM'nin ilgili kararları doğrultusunda, iki devlet ilkesine dayalı olarak çözümünü desteklemektedir. Azerbaycan, BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına desteğini sürdürecektir."

Azerbaycan ile Filistin arasındaki dostluk ilişkileri ve iş birliğinin bundan sonra da başarıyla gelişeceğine inandığının altını çizen Aliyev, "Kardeş Filistin halkına barış ve huzur diliyorum." ifadesini kullandı.