KKM'de zorunlu karşılık oranı yükseltildi

Merkez Bankası, KKM'den dönüşlerde oluşan likidite fazlasının piyasadan çekilmesi için bir miktarsal sıkılaşma adımı daha attı. KKM'de zorunlu karşılık oranı vadeye göre farklılaştırıldı, 6 aya kadar vadelinin zorunlu karşılık oranı 10 puan artırılarak yüzde 25'e çıkarıldı. Yeni düzenleme ile sistemden 300 milyar TL'ye yakın likidite çekilmesi bekleniyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
KKM'de zorunlu karşılık oranı yükseltildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Kur Korumalı Mevduatların zorunlu karşılık oranı vadeye göre farklılaştırılırken, KKM'nin yoğunlaştığı 6 aya kadar vadelinin zorunlu karşılık oranı 10 puan artırılarak yüzde 25’e yükseltildi.

TL vadeli mevduata geçişi teşvik eden bir adım olarak, 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli Kur Korumalı Mevduatlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 25'e çıkarıldı. 1 yıla kadar vadeli ve 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı ise yüzde 5 olarak belirlendi.

Daha önce kur korumalı hesaplarda zorunlu karşılık tesis etme yükümlülüğü tüm vadeler için yüzde 15'ti.

Böylece piyasada oluşan TL likidite fazlası, zorunlu karşılık oran artışıyla sistemden çekilmeye devam edilecek. Aynı zamanda TL vadeli mevduatlar desteklenirken, KKM'de uzun vade öne çıkarılacak.

Reuters'ın hesaplamalarına başvurduğu dört bankacı TCMB'nin bu adımı ile 250 milyar TL'nin üzerinde 300 milyar TL'ye yakın TL likiditenin sistemden çekileceğini hesapladı.

TCMB Para Politikası Kurulu'nun 24 Ağustos 2023 tarihli kararıyla faiz artırımının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararlarının alınmaya devam edileceği belirtilmişti.