150 bin TL faizsiz evlilik kredisi başvuruları ne zaman başlayacak? Evlilik kredisi şartları nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz kredi verilmesini de içeren Aile ve Gençlik Fonu için başvuru tarihini ve şartlarını duyurdu. 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi başvuruları ne zaman başlayacak? Evlilik kredisi şartları nedir? İşte detaylar…

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
150 bin TL faizsiz evlilik kredisi başvuruları ne zaman başlayacak? Evlilik kredisi şartları nedir?

Evlilik kredisi başvuruları ne zaman başlayacak?

Aile ve Gençlik Fonu için başvuruları 15 Şubat’tan itibaren alınacak. Başvuruları 15 Şubat 2024 tarihinden itibaren aile.gov.tr üzerinden e-Devlet aracılığıyla alınacak.

Evlilik kredisi şartları nedir?

Başvuru için Bakanlığın "aile.gov.tr" internet sitesini işaret eden Bakan Göktaş, şu bilgileri verdi:

"Cumhurbaşkanı'mızın vizyonu doğrultusunda oluşturulan Aile ve Gençlik Fonu'nda pilot bölge olarak deprem bölgesini belirledik. Deprem bölgesi için şartları özellikle esnettik, farklı tutuyoruz. Gençlerimizin hem evlilik hayallerine hem de farklı projelerine destek olmayı hedefledik. Aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlerimize faizsiz kredi imkanı sunacağız. Gençlerimiz bu destekle aynı zamanda kendi projelerini de hayata geçirebilecek. İlerleyen süreçte ise programı tüm gençlerimizi kapsayacak şekilde bütün Türkiye'de yaygınlaştıracağız. Programın ekonomik destek kısmı ile başvurusu onaylanan kişilere toplam 48 ay vadeli 2 yılı geri ödemesiz 150 bin lira kredi desteği sunulacak. Fonda biriken parayla orantılı şekilde süreci yürüteceğiz”

Başvuru şartlarının sorulması üzerine Göktaş, "Programdan yararlanmak isteyenlerin Bakanlığımızın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanmaları ve evlenmelerinin ardından sunulacak eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerekiyor" karşılığını verdi.

Göktaş, başvuru için gerekli diğer şartların da yakın zamanda açıklanacağını belirtti.