Ali Babacan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki: "Tasarruf konusunda samimi misiniz?"

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bugün açıklanan kamuda tasarruf paketinin mevcut haliyle yetersiz olduğunu savundu. Babacan, pakette yer almayan tedbirleri sıraladığı paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Siz tasarruf konusunda samimi misiniz?" diye sordu

ANKA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Ali Babacan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki: "Tasarruf konusunda samimi misiniz?"

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, kamuda tasarruf paketi için, "Önemli ve olumlu bir adım olarak görüyorum. Ancak, açıklanan paket mevcut haliyle çok yetersiz." yorumunu yaptı. 

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Babacan, açıklanan pakette yer almayan, kamuda tasarruf için atılması gerektiğini savunduğu adımları şöyle sıraladı:

"Esas kara delik olan Kamu Özel İşbirliği projeleriyle ilgili bir adım yok. İsraf ve yolsuzluğun esas kaynağı olan Kamu İhale Yasasıyla ilgili adım yok. Siyasi Etik Yasası'na ilişkin bir plan yok. Varlık Fonu gibi paralel Hazine uygulamalarına son vermekle ilgili bir adım yok.

Anayasa’ya ve Meclis’in bütçe hakkına aykırı olan Cumhurbaşkanı’na çok yüksek tutarda ödenek ekleme yetkisinin iptaline ilişkin bir adım yok. Sayıştay denetiminden kaçınma, ihale yasasından muafiyet gibi kötü alışkanlıklara derhal ve net biçimde son vermeyle ilgili bir adım yok. Özel hesap, özel ödenek, fon gibi denetimsiz ya da şeffaf olmayan yollarla harcama yapma uygulamasına son vermeyle ilgili bir adım yok.

Hazine dışındaki kurumların Kamu Özel İşbirliği kapsamında devlet adına garanti vermesini engellemeye ilişkin bir adım yok. Kamu borçlanmasında ve kamu garantilerinde kur, faiz, likidite, re-finansman ve kredi risklerinin basiretli biçimde yönetimi için daha bağlayıcı ilke ve kurallara ilişkin bir adım yok. Mali Kural uygulamasını hayata geçirmeye ilişkin bir adım yok. İktidarın tepesindeki uçak saltanatına son vermeyle ilgili adım yok. Elde edilecek tasarruf tutarına ilişkin bir hesaplama yok."

Göstermelik birkaç tedbirle ekonominin düzeltilemeyeceğini belirten Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı etiketleyerek, "Açıklanan tedbirlerin, kamunun her birimi tarafından uygulanmasını bekliyorsanız bu tedbirleri uygulamaya en üstten başlatmak zorundasınız. Soruyorum: Siz tasarruf konusunda samimi misiniz?" diye sordu.