Ankara'da sele kapılıp metrelerce sürüklenen iki kardeşi vatandaşlar kurtardı

Ankara'da etkili olan sağanak yağış sonrası cadde ve yollar dereye döndü. Yenimahalle ilçesinde sağanak sonrası sel sularına kapılan yabancı uyruklu 2 kardeşi vatandaşlar kurtardı. İki kardeşten biri kalp masajıyla hayata döndürüldü.

İHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Ankara'da sele kapılıp metrelerce sürüklenen iki kardeşi vatandaşlar kurtardı

Karşıyaka Mahallesi, Şehit Harun Parlak Caddesi'nde öğleden sonra başlayan ve zamanla etkisini artıran sağanak sırasında dışarıda oynayan Seyf Al Salo ve Nagam Al Salo kardeşler, akıntıya kapılarak sürüklendi ve bu sırada yolda bekleyen otomobilin lastiğine çarptı.

İki kardeşten biri kalp masajıyla hayata döndürüldü

Akıntının etkisiyle aracın altından sürüklenen Nagam Al Salo, bir süre sonra çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı. Kaldırıma çıkarılan kız çocuğuna ilk müdahale, yakındaki diş kliniği çalışanları tarafından yapıldı. Kalp masajıyla yeniden hayata döndürülen çocuk, ambulansla hastaneye sevk edildi. Kardeşi Seyf Al Salo da çevredekilerin yardımıyla sudan çıkarıldı.

Her şey 3 dakika içinde oldu

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan diş kliniği çalışanı Hakan Özdemir, olayın 3 dakika içerisinde gerçekleştiğini belirtti.

Yağışı görüntüledikleri sırada durumu tesadüfen fark ettiklerini ifade eden Özdemir, "Seli kamerayla çekerken çocukları gördük, bir anda fırladık ve birini erken aldık. Diğerini de 3-4 dakika sonra diğer arkadaşlarla beraber aracın altından çıkardık. Çok şükür iyi. Baygın halde çıkarttık. Arkadaşımız kalp masajı yaptı. Daha sonra ambulans geldi."

Otomobilin altında kalan kız çocuğuna kalp masajı yapan klinik çalışanı Özlem Şimşek ise şunları kaydetti:
"İçeriden yağmuru izlerken 2 çocuğun sele kapıldığını gördük. Bir araba çıktı 'herhalde önünde bariyer olmak için duruyor' dedik. Araba onları fark etmemiş, çocukların altından çıktığını gördük. Koştuk, erkek olan çocuğu kucakladım kuru bir yere bıraktım. Diğerine müdahaleye gittim ama arabanın altında selle beraber gelen parçaların altında sıkışmıştı. 7 dakikaya yakın uğraştık. 'Acaba diğer taraftan çıktı da görmedik mi' diye düşündük. İyi ki bırakmamışız müdahaleyi. Daha sonra çocuğu çıkardılar ama kendinde değildi. Hemen kalp masajı yaptık, kendine getirdik ve ambulansa teslim ettik. Suni teneffüse gerek kalmadı kalp masajı yeterli oldu. 2 kardeşmiş bunlar sonra hemen anneleri de geldi."

İşte o görüntüler...

Şiddetli yağışta bazı yollar çöktü

Ankara'da sağanak yağış nedeniyle bazı yollarda çökmeler yaşandı. Keçiören’in Ayvalı Mahallesi’nde çöken asfalt yol sebebiyle bir kadın yaralandı. Atapark Mahallesi'nde çöken yolda ise bir otomobilde hasar oluştu. Belediye ekiplerince yol etrafında çevre güvenliği sağlanarak, onarım çalışmalarına başlandı.

“En az 6 kez yolun çöküşüne şahit oldum”

Zor durumda kaldıklarını söyleyen Mustafa Telli, “Her yağmurda burası göçüyor. Sadece çakıllarla doldurup gidiyorlar. Bence aşağıda bir kırık hat var, su dolduğu zaman dışarıya taşıyor ve yol göçüyor. Bu yol dün üzerinden araç geçtiği zaman sallanıyordu. En az 6 kez yolun çöküşüne şahit oldum. Bıktık artık. Bu gün de bir kadın çukura düşmüş, zor kurtarmışlar. Yetkililerden talebim bu duruma kalıcı bir çözüm bulmaları” dedi.