Depremin bölgesindeki illerden 5'i el değiştirdi

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıktığı 11 ilden AK Parti'deki Adıyaman ve Kilis CHP'ye, Şanlıurfa Yeniden Refah'a; CHP'nin yönettiği Hatay ise AK Parti'ye geçti. DEM Parti ise Diyarbakır'ı kayyımdan geri aldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Depremin bölgesindeki illerden 5'i el değiştirdi

Türkiye genelinde 61 milyon 441 bin 882 seçmenin yaklaşık 9 milyonu asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depremleri tarafından büyük hasar gören 11 kentte sandığa gitti. Kesin olmayan sonuçlara göre deprem bölgesindeki 5 kentin yönetimi el değiştirdi. 

AK Parti yönetimindeki Adıyaman ve Kilis'te CHP'nin, Şanlıurfa'da Yeniden Refah Partisi'nin adayı kazandı. CHP'nin yönettiği Hatay'da AK Parti'nin adayı kazanırken Diyarbakır'da da kayyım yönetiminden DEM Parti'ye geçti.

Adıyaman ile Kilis'te CHP'nin adayları Abdurrahman Tutdere ve Hakan Bilecen, Hatay'da AK Parti adayı Mehmet Öntürk, Urfa Büyükşehir Belediye Başkanlığını Yeniden Refah Partisi adayı Mehmet Kasım Gülpınar kazandı. DEM Parti eş başkan adayları Ayşe Serra Bucak ile Doğan Hatun da kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni kazandı.

6 il el değiştirmedi

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığını yine CHP'nin adayı Zeydan Karalar, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığını ise yine AK Parti'nin adayı Fatma Şahin kazandı.

AK Parti'nin yönettiği Maraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Elazığ Belediye Başkanlığı yine AK Parti'de kaldı. AK Parti'nin adayları Maraş'ta Fırat Görgel, Malatya'da Sami Er, Elazığ'da Şahin Şerifoğulları belediye başkanı seçildi.

Depremden etkilenen illerden, MHP yönetimindeki Osmaniye Belediye Başkanlığı da el değiştirmedi. Seçimi MHP'nin adayı İbrahim Çenet kazandı.