İmamoğlu: İsrafa son veriyoruz

"Sizin paranızı doğru bir biçimde kullanan yöneticiler olarak, biz, sadece görevimizi yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz." diyen İmamoğlu, "İsrafa son veriyoruz. Bir avuç insanın değil, 16 milyon insanın faydalanacağı metotlarla yönetimimizi, vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Çıldırmış, insanların hayatına zarar veren çılgın projelerle işimiz yok." dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
İmamoğlu: İsrafa son veriyoruz

İSKİ'nin tamamladığı ve Beylikdüzü ile birlikte Esenyurt ve Büyükçekmece ilçelerinin bir bölümündeki sel ve su baskınlarını da önlemeye yönelik altyapı yatırımları hizmete açıldı.

Barış Mahallesi’nde “150 Günde 150 Proje Maratonu” kapsamında düzenlenen açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Belediyecilikte bazı hizmetlerin görünmez olduğunu, altyapı çalışmalarının da bu kapsamda yer aldığını belirten İmamoğlu şunları kaydetti:

“Bir de bazı hizmetler vardır, gösterilmez. Yardımlaşmanın hizmet alanı gibi. Orada hassas davranırsınız. Biz, tabii ki o gösterilmez olan, gösterilmemesi gereken hizmetleri, artırarak, yine göstermeden yapmaya devam edeceğiz. Ama altyapı hizmetlerini vatandaşlarımıza anlatmamız gerekiyor. Neyin nasıl ihmal edildiğini ve bu ihmalin karşılığında vatandaşlarımızın nasıl sorunlarla karşılaştığını, hangi kronik problemlerin onların önünde ciddi bir problem olarak büyüdüğünü, bazen sel, bazen su baskını, bazen öyle pozisyonlar var ki can alan, insanların hayatına mal olan bu ortamların düzeltilmesi hususunda özenli bir çalışmayı yürüttük. Bunu anlatmamız ve göstermemiz lazım.

“39 ilçe belediye başkanımızla sağlıklı diyalog kurduk”

Geçmiş zamandan bugüne, yerin üstü kadar yerin altını da burada iyi bilirim. Dolayısıyla o altyapı eksikliğinin bizi nasıl zora soktuğunu ve o hizmetlerin giderilmesi noktasında işlerin nasıl yavaş yürüdüğünü, Belediye Başkanı olunca da işbirliği yapma gayretimize rağmen ne yazık ki karşılık bulamadığımız süreçten sonra bildiğimiz bu eksikliği hızlıca temas ettik. Ve bugün, neredeyse 70 kilometreye yakın atık suyu ve yağmur suyu yatırımlarıyla gerçekten çok özel bir noktaya geldiğimizi görmekteyim. Hizmet noktasında siyasi parti ayrımı yapmadık. Hangi ilçede, hangi sorun var ise; özenle, titizlikle oraya gittik, çalışmamızı yaptık, analizlerini yaptık. Öncelik neyse, o öncelik doğrultusunda işimizi yaptık. 39 ilçe belediye başkanımızın tamamıyla da sağlıklı diyalog kurma konusunda, çok özenli çalıştık. Hem danışmanlarımız hem siyasi yol arkadaşlarımız, iş birliği noktasında oradaki temsilcileriyle ya da muhataplarıyla, mutlak hizmet arayışıyla bir görüşme ve uzlaşma zemini oluşturmaya gayret ettiler. Bazı belediye başkanlarımız, yine siyasi parti ayrımı yapmaksızın söylüyorum, ortak iş birliğinin keyfini bize yaşattılar. Bunların birçoğu AK Partili. Bize, yaşadıkları zorlukları aktardılar. Yaşadıkları problemi aktardılar. Hemen o zorluğa, o probleme karşılık verdik, imalatını yaptık. Ve şu anda onlar da memnun. Aktardıkları bu zorluklarla yaptığımız bu işlerin açılışlarını da onlarla yapıyoruz.

“Vatandaşlarımız, kendi konumunun farkına vardığında, yöneticileri kutsallaştırmazlar”

Değerli arkadaşlar, bu yaptığımız hizmetlerin sahibi, Ekrem İmamoğlu değil. Bu yaptığımız hizmetlerin sahibi, ilçe belediye başkanı değil. Ülkemizde yapılan kamu hizmetlerinin hiçbirinin sahibi bir bakan değil, bir milletvekili değil, Cumhurbaşkanı da değil, hiç kimse değil; milletimiz. Sizin paranızı doğru bir biçimde kullanan yöneticiler olarak, biz, sadece görevimizi yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bu bakış ve bu anlayışla vatandaşlarımız, kendi konumunun farkına vardığında, yöneticileri kutsallaştırmazlar. Yöneticilere insan gözüyle bakarlar. Nasıl ki bir evin içerisinde babanın görevi vardır, annenin görevi vardır, çocukların görevi vardır. Nasıl ki bir iş yerinde işin patronunun bir görevi vardır, genel müdürünün, mühendisinin, mimarının, tekstil mühendisinin ya da bir tezgâhın başındaki satıcının... Memleketin her ferdinin de bir görevi var. Görevi, sorumluluğu… Yani bu, kimseye biat etmenize, boyun eğmenize, kimseyi kutsallaştırmamıza gerek duymadığımızın izahıdır. Bu bağlamda görev yapıyoruz biz.

“Altılı masa ile yeni bir dönemin inşasını başlatacağız”

Onun için bundan sonra da her ortamımız şeffaf olacak, her ortamımızda yaptığımız işlerimizi, her paydaşıyla paylaşmaya devam edeceğiz. Memleketimizin böyle bir güzel döneme ihtiyacı var. Bu dönemi yerelde nasıl yaşatıyorsak, Allah'ın izniyle, inşallah önümüzdeki seçimde, ülkemizin yaşadığı bütün zorluklardan, bütün sıkıntılarından, bütün problemlerinden, bütün yanlış yönetim anlayışlarından, yanlış yönetici örneklerinden kurtulması için iş birliği yapan, başta o ‘altılı masa’ dediğimiz siyasi mekanizma ve tabii ki ona katkı sunacak diğer demokrat anlayışlı vatandaşlarımızın ve kurum, kuruluşların katkılarıyla yeni bir dönemin inşasını başlatacağız ve mutlak başarıya ulaştıracağız. Bu bize çok daha fazla özgür, çok daha fazla özgün, çok daha fazla kabiliyetlerinizi ortaya koyma zemini, ortamı yaratacak bir memleket havası estirecek. O memleket havası, bu ülkemizin milletine iyi gelecek.

“İBB, ülkemizin önündeki sürece en çok katkı sağlayacak mekanizma”

Türkiye’nin tarihin en önemli dönemlerinden birini yaşıyor. Bu bağlamda 86 milyon insan olarak, bu ülkenin yetişkin insanları, bireyleri olarak, ülkemizin geleceğinde her kökenden insanımızın, her inançtan insanımızın daha güçlü bir pozisyonda, daha üretken, dünyanın her alanında sesinin en güzel şekilde çıktığı, -ama başarıyla, öyle nara atarak değil- başarıyla, teknikte, üretimde, sanayide, sanatta, kültürde, sporda, şehircilikte, yaşam kalitesinde daha güçlü sesinin çıktığı bir dönemi, hep birlikte var etmenin zeminini hazırlama pozisyonunda olan insanlarız. O bakımdan sorumluluğumuz büyüktür. İBB, ülkemizin önündeki sürece en çok katkı sağlayacak mekanizma. Bu bilinçle ve bu sorumlulukla, onun için 10 metro birden inşa ediyoruz. Onun için, şu anda yer altında on binin üstünde insanımız, emekçimiz geleceğin şehrini hazırlama konusunda büyük bir çalışma içerisinde. Onun için, İstanbul'a yaklaşık 15 milyon metrekare daha yeşil alanı hızlı bir şekilde kazandırmanın yoğun bir çabası içerisindeyiz. Onun için, yeşil bir kent ve özenli bir kent, altyapısında kuvvetli bir kent oluşturmayla ilgili arıtma tesislerinden birçok çalışmaya varıncaya kadar özel bir süreci yaşatıyoruz kentimize.

“20 bin çocuğumuzla stadyumda mezuniyet yapacağız”

Enerji üreten bir kent yönetimi olma konusunda bitirdiğimiz tesislerimiz var. Şu anda yeni hazırladığımız, yine atık yakma tesisinden çöp gazından enerji üretmeye varıncaya kadar, temiz enerjiyle ilgili çalışmaları yürüten bir belediyeyiz. Aynı zamanda bugünün zor gününde, ne yazık ki yoksullukla mücadelede her hanenin sıkıntısına koşan her dertlinin derdine derman olmaya gayret eden, kent lokantası açarak, binlerce yatak kapasitesine ulaşma konusunda kararlı olan, yurtlarını bu şehrin gençlerine hizmet etmek adına hazırlayarak. Aynı zamanda 10 bin çocuğumuz olacak seneye kreşlerimizde. Yakın zamanda bunu 20 bin yapacağız. 20 bin çocuğumuzun bir stadyumda, çığlıklarıyla mezuniyetlerini düşünün kreşten. O günü iple çekiyorum. Onu göstereceğiz İstanbul'a. İstanbul'dan Türkiye'ye iyi bir enerji yaymak ve bu vesileyle Türkiye'nin değişimine, dönüşümüne, pozitif anlamda, sağlıklı bir cumhuriyetin ikinci yüzyılına adım atmasına katkı vermek için çalışıyoruz.

“Çılgın projelerle işimiz yok”

Halkın bütçesini, halkımızla paylaşarak, anlatıyoruz. İsrafa son veriyoruz. Bir avuç insanın değil, 16 milyon insanın faydalanacağı metotlarla yönetimimizi, vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Çıldırmış, insanların hayatına zarar veren çılgın projelerle işimiz yok. Bizim işimiz, İstanbulluların yaşam kalitesini en iyi şekilde sürdürebilecekleri alanları ve projeleri var etmek.

“3 yılı anlatırken, bizi 25 yılla kıyaslıyorlar”

Bazı kesimler, bizim 3 yıllık görev dönemimizi geçmiş dönemin 25 senesi ile eleştirmeye çalışıyorlar. 3 yılı anlatırken, bizi 25 yılla kıyaslıyorlar. 3 yılı konuşurken, 25 yılda yaptıklarıyla bize cevap vermeye gayret ediyorlar. 3 yılın etkisi, bunlara 25 yıllık geçmişi anlatmak zorunda bırakıyorsa, siz düşünün bizim 5 yılda, 10 yılda bu şehre, bu ülkeye yapacaklarımızı. İstanbulluya daha insanca, daha huzurlu, daha kaliteli bir yaşam hazırlıyoruz ve hazırlamaya devam edeceğiz."

Törende, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ile İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından İmamoğlu, CHP Milletvekili Sibel Özdemir, CHP İBB Meclis Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, Çalık, Başa ve beraberlerindeki heyetle birlikte açılış kurdelesini kesti. (ANKA)