Tuncay Özilhan: Yapısal sorunlar erteleniyor, vakit kaybediyoruz

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, "Yapısal sorunların erteleniyor. Sorunları kesin ve kalıcı olarak çözmek yerine sadece palyatif çözümlerin vakit kaybına yol açıyor" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Tuncay Özilhan: Yapısal sorunlar erteleniyor, vakit kaybediyoruz

 

Türk Sanayici ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD) olağan Genel Kurul toplantısını düzenledi. Toplantıda da açılış konuşmasını TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan yaptı.

Özilhan konuşmasında, "Yüksek enflasyon, istikrarsızlık, düşük katma değerli üretim, orta gelir tuzağı, yeşil ekonomiye uyum ihtiyacı ve orta gelir tuzağı önemli başlıklar olarak duruyor" dedi.

Refah adil dağıtılmalı

Yapısal sorunların ertelendiğini belirten Özilhan, sorunları kesin ve kalıcı olarak çözmek yerine sadece palyatif çözümlerin vakit kaybına yol açtığını söyledi. Üretim artışı sağlanmadan makro ekonomik sorunlarda kalıcı iyileşmenin mümkün olmadığının altını çizen Özilhan, refahın adil dağıtılmasına dikkat çekti.

Yüksek enflasyon ve refah üretmeyen büyümenin geçim sıkıntısı getirdiğinin altını çizen Özilhan, yıllardır aynı sorunları yaşayan ülkenin 2024 yılında hâlâ gelir adaletsizliğiyle mücadele ettiğini dile getirdi.