Türker Ateş: Takibe düşen kredi kartı borcu 21,2 milyar liraya yükseldi

CHP'li Türker Ateş, 2023 sonunda 15 milyar 392 milyon lira olan takibe düşen kredi kartı borcunun 21 milyar 247 milyon liraya yükseldiğini, sadece 3 ayda 5,8 milyar liralık kredi kartı borcu takibe düştüğünü söyledi. Ateş, aynı dönemde 29 milyar 443 milyon lira olan takibe düşen tüketici kredilerinin ise 33 milyar 887 milyon liraya ulaştığını belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Türker Ateş: Takibe düşen kredi kartı borcu 21,2 milyar liraya yükseldi

CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, yaptığı açıklamada, takibe düşen kredi kartı borçları ile tüketici kredilerindeki hızlı artışa dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın faiz artışlarının en çok dar gelirlileri zora soktuğunu söyleyen Ateş, “Sadece mart ayında 1,5 milyar liralık kredi kartı borcu, ödenemediği için takibe düştü. Yılbaşından beri takibe düşen kredi kartı borcu 5,8 milyar lirayı aştı.” dedi.

Seçimden sonra kredi kartlarına getirilecek kısıtlamaların yoksullaşmayı daha da vahim boyutlara taşıyacağını ifade eden Ateş, “Faiz artışları ne dövizin ateşini düşürmeye ne de enflasyonu dizginlemeye yetiyor. Sadece dar gelirlilerin hayatta kalmasını zorlaştırıyor. Gelirleri yetmeyen vatandaş, yükselen faizler nedeniyle bir de bankalarla icralık oluyor. Batık kredi borçları yerel seçimi beklemeden uçuşa geçti. Batık kredilerde asıl tufan seçimden sonra başlayacak.” diye konuştu.

Ateş, seçim sonrası batık kredi ve kredi kartı borçlarının çok daha vahim hale geleceğine işaret ederek şunları söyledi:

“İktidar yoldan çıkardığı ekonomiyi, rayına oturtamadıkça işin kolayına kaçıp faturayı dar gelirliye kesmeye kalkıyor. 2023 sonunda 15 milyar 392 milyon lira olan takibe düşen kredi kartı borcu, 21 milyar 247 milyon liraya yükseldi. Sadece 3 ayda 5,8 milyar liralık kredi kartı borcu takibe düştü. Mart ayının ilk üç haftasında takibe düşen kredi kartı borcu 1 milyar 491 milyon lira. Faiz artışları enflasyonu ve dövizin ateşini düşürmediği gibi, diğer taraftan dar gelirlinin nefesini kesiyor. İnsanlar her geçen gün borçlarını ödemekte daha da çok zorlanıyor.

"Tüketici kredilerindeki batık oranı da artıyor"

Sorun sadece kredi kartlarında yaşanmıyor. Tüketici kredilerindeki batık oranı da yılbaşından beri hızla artıyor. 2023 yılı sonunda, 29 milyar 443 milyon lira olan takibe düşen tüketici kredileri, daha üç ay dolmadan 33 milyar 887 milyon liraya ulaştı. Yılbaşından daha üç ay geçmeden batık tüketici kredileri 3 milyar 444 milyon lira yükseldi. Faiz artışları enflasyonu ve dövizin ateşini düşürmediği gibi, diğer taraftan dar gelirlinin soluğunu kesiyor.” (ANKA)