Türkiye, Alman ambargosunu Güney Kore ile aşacak

ALTAY tankına yönelik Almanya’nın motor ambargosunun, Güney Kore ile aşılması hedefleniyor. Bu doğrultuda Güney Kore, Türkiye’ye ilk etapta 85 adet güç grubu teslim edilecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Türkiye, Alman ambargosunu Güney Kore ile aşacak

 

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler,  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki 2024 yılı bütçesinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Güler, ALTAY tankı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, proje kapsamında toplam 250 tank üretileceğini ifade etti.

Yerli motor üretilene kadar güç grubunun Güney Kore’den temin edileceğini aktaran Güler, “Güney Kore bize 85 tane veriyor. 165 tanesi de yerli güç grubuyla yapılacak” ifadelerini kullandı.

23 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen tören ile ilk 2 adet yeni ALTAY tankı, kalifikasyon testlerinde kullanılmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Teslim edilen ALTAY ile çok zorlu şartlarda, 1.5 ila 2 yıl sürmesi planlanan saha testleri gerçekleştirilecek. Testlerin olumlu geçmesi durumunda ise yeni ALTAY’ın seri üretimine 2025 yılında başlanılması planlanıyor.

Öte yandan ALTAY için milli güç grubunun geliştirme faaliyetleri ise sürüyor. 2027 yılında devreye alınması planlanan 1500 beygirlik güç grubunun testleri, ALTAY tankı üzerinde devam ediyor.

ALTAY tankı yenilendi

Proje kapsamında ALTAY tankı, ilk üretilen prototipi üzerinden geçen süre zarfında, modern muharebe ortamının koşullarına uygun olarak yenilendi. Yurt dışından temininde problem olan birçok alt sistem yerlileştirildi.

Güncellenmiş teknolojiler ve yenilikler eklenerek muharebe kabiliyeti artırıldı ve ordumuzun son yıllarda icra ettiği operasyonlar çerçevesinde edinilen tecrübelere ilişkin ilave özelliklerin kazandırıldığı milli tank “Yeni ALTAY” adıyla yeniden tanımlandı.