ABD'de FTC, dev süpermarketlerin birleşmesine karşı savaş açtı

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), süpermarket zinciri Kroger'in rakibi Albertsons'ı 24,6 milyar dolara satın almak için yaptığı anlaşmayı market fiyatlarını artıracağı gerekçesiyle mahkemeye taşıdı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
ABD'de FTC, dev süpermarketlerin birleşmesine karşı savaş açtı

FTC'den yapılan açıklamada, komisyonun ABD tarihinin en büyük süpermarket birleşmesine karşı dava açtığı bildirildi.

Kroger'in Albertsons'u 24,6 milyar dolara satın almasının rekabete aykırı olduğu belirtilen açıklamada, anlaşmanın Kroger ve Albertsons arasındaki rekabeti ortadan kaldıracağı, bunun da milyonlarca ABD'li için yiyecek ve diğer temel ev eşyalarında fiyatların yükselmesine yol açacağı kaydedildi.

Rekabetin ortadan kalkmasının aynı zamanda ürün ve hizmetlerin kalitesinin de düşmesine neden olacağı, tüketicilerin gıda alışverişi yapacakları yer konusundaki seçeneklerini de daraltacağı dile getirildi. Anlaşmanın süpermarket çalışanlarına da zarar vereceğine işaret edilen açıklamada, çalışanların daha yüksek ücret, daha iyi sosyal haklar ve iyileştirilmiş çalışma koşulları elde etme olanağını tehdit edeceği aktarıldı.

Açıklamada, birleşmenin tamamlanması halinde Kroger ve Albertsons'un 5 binden fazla mağaza ile yaklaşık 4 bin perakende eczaneyi işleteceği ve 48 eyalette yaklaşık 700 bin kişiye istihdam sağlayacağı kaydedildi.

Kroger ve Albertsons, Ekim 2022'de birleşme anlaşmasına vardıklarını duyurmuştu. Birleşme anlaşması şartları uyarınca Kroger'in Albertsons'un tedavüldeki tüm hisselerini satın alacağı bildirilmişti.

Bu konularda ilginizi çekebilir
ABD