İkinci el oto piyasası durma noktasına geldi! Satış işlemleri yüzde 40 düştü

İkinci el otomobil piyasası durma noktasına geldi. Noterlerde araç satışı işlemlerinin geçen yıla göre yüzde 40'a yakın düştü. 

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
İkinci el oto piyasası durma noktasına geldi! Satış işlemleri yüzde 40 düştü

İstanbul'da geçen yıl yoğunluk oluştuğu görülen noterlerde, konut ve ikinci el otomobil satışlarının azalmasına bağlı olarak bugünlerde sessizlik hakim. Özellikle araç satışlarının az olması İstanbul İstoç Oto Ticaret Merkezi'ndeki noterlere de yansıdı. Araç satışı işlem sayısında geçen yıla göre yüzde 40'a yakın düşüş yaşandı.

Geçen yıl yatırım amaçlı otomobil alan vatandaşlar da bu yıl görülmezken noterlerdeki sessizlik dikkat çekti. Otomobil satışı yapan bayilerin sıfır araç fiyatlarını kampanyalarla düşürmesi de ikinci el otomobil satışlarını düşüren etken olarak göze çarptı.

"Noter işlemleri yarı yarıya düştü"

İkinci el otomobil piyasasında durgunluğun olduğunu belirten Bakırköy 24’üncü Noterliği Başkatibi Ahmet Turan, "Geçen yıla göre bu yıl ortalama yüzde 40 ikinci el otomobil satışında bir düşüş var. Bunun farklı nedenleri var. Şu anda 7 Temmuz itibarıyla 'Güvenlik Paketi' ile ilgili bayilerin yapmış olduğu sıfır araçlarda kampanyanlar var. Bu nedenle vatandaş sıfır araca yönelmiş durumda. Dolayısıyla bu da ikinci el otomobil satışını olumsuz etkiliyor. Bu durum noter işlemlerini olumsuz etkiledi. Geçen sene sadece bizim bulunduğumuz oto galericiler sitesinde günlük 400 araç satışı yapılıyordu. Bu rakam bu sene 150'ye düşmüş durumda. Vatandaş artık aracı yatırım aracı olarak görmüyor. Şu anda vatandaşlar nakit parasını faizde kullanıyor. Dolayısıyla otomobil satışı eskiye göre azalmış durumda. Bu da noter işlemlerini olumsuz etki ediyor." şeklinde konuştu.