Altın yükselecek mi, düşecek mi? Uzmanlardan altın yorumu

Altın fiyatı güne düşüşle başladı. Ons altın fiyatındaki yükselişe paralel olarak dün altın fiyatları yükselirken, bugün ise yüzde 0,1'lik bir düşüş yaşandı. Uzmanlar altın yorumunda Fed'in agresif tutumundan vazgeçmesi beklentilerinin altın fiyatlarını desteklediğini belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Altın yükselecek mi, düşecek mi? Uzmanlardan altın yorumu

Altın fiyatları, dün ons altın fiyatındaki yükselişe paralel olarak yüzde 0,8 artışla 996,1 liradan günü tamamlamıştı. Bugüne ise kapanışının yüzde 0,1 altında başlayan altın fiyatı 995 liradan işlem görüyor. Popüler altın birimlerinden çeyrek altın 1.640 lira, Cumhuriyet altını da 6.700 liradan satılıyor.

Uzmanlardan altın yorumu

Analistler, ABD'de resesyon kaygılarını artırması ile ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ultra şahin para politikasında sona gelindiği beklentilerinin doları baskıladığını ve altının ons fiyatını desteklediğini söyledi.

Bugün Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararı ve ABD'deki büyüme verileri başta olmak üzere gündemin oldukça yoğun olduğunu aktaran analistler, altın fiyatlarında oynaklığın artabileceğini ifade etti.

Analistler, gelecek dönem resesyon sinyali olarak kabul edilen ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu getirisi arasındaki fark Şubat 2020'den bu yana ilk kez sıfırın altına indiğini hatırlatarak, tahvil piyasalarının da yatırımcıların odağında kalmaya devam ettiğini kaydetti.

Teknik açıdan altının ons fiyatında 1.650 ve 1.630 doların destek konumunda olduğunu belirten analistler, 1.690 doların direnç olarak takip edileceğini dile getirdi.