FDIC, iflasların maliyetini büyük bankalara yıkacak

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumunun (FDIC), banka iflasları nedeniyle karşılaştığı 23 milyar dolarlık maliyeti büyük bankaların ödemesini istedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
FDIC, iflasların maliyetini büyük bankalara yıkacak

Bloomberg'in isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, ülkede son banka iflaslarından kaynaklanan yaklaşık 23 milyar dolarlık maliyetle karşı karşıya kalan FDIC'nin bu maliyetin büyük bir kısmını ülkenin en büyük bankalarına yönlendirmeyi düşündüğü aktarıldı.

Haberde, yetkililerin, maliyetin büyük bir kısmını çok daha büyük finansal kuruluşlara yönlendirerek topluluk bankaları üzerindeki baskıyı sınırlamak istediği belirtildi.

Bunun JPMorgan Chase, Bank of America ve Wells Fargo gibi bankaları milyarlarca dolarlık katkı sunmasını gerektirebileceğine işaret edilen haberde, söz konusu değerlendirmenin boyutunun ve zamanlamasının belirlenmesine yönelik görüşmelerin erken aşamada olduğu kaydedildi.

FDIC Başkanı Martin Gruenberg, son banka iflasları ve federal düzenleyicilerin müdahalesine ilişkin ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesinde dün düzenlenen oturumda, Silikon Vadisi Bankasının (SVB) iflasının 128 milyar dolar büyüklüğündeki mevduat sigorta fonuna maliyetinin 20 milyar dolar, Signature Bankın maliyetinin ise 2,5 milyar dolar olduğunun tahmin edildiğini belirtmişti.