Gelişmekte olan piyasalarda şampiyon 'TL'

Dolar borçlanıp TL'ye yatırım yapmak, son 6 ayda gelişmekte olan piyasalarda en iyi performans gösteren carry trade oldu. Bazı bankacılar, bunun sadece bir başlangıç olduğunu söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Gelişmekte olan piyasalarda şampiyon 'TL'

Dolar cinsinden borçlanıp Türk lirasına yatırım yapmak, son altı ayda gelişmekte olan piyasalarda en iyi performans gösteren carry trade oldu ve bazı bankacılar, ortodoks politikalar korunduğu ve enflasyon yavaşlamaya başladığı sürece bunun sadece bir başlangıç olduğunu söylüyor.

Bloomberg News tarafından derlenen verilere göre, yatırımcıların ABD, Avrupa ve Japonya gibi daha ucuz bölgelerden borçlanıp bu parayı Türkiye gibi yerlerdeki daha yüksek getirili finansal varlıklara yatırdığı arbitraj ticareti, dolar cinsinden borçlanan yatırımcılara son altı ayda yüzde 12'den fazla kazanç sağladı. Bu oran, en yakın rakipleri olan Meksika ve Rusya'daki yaklaşık yüzde 8'lik kazançla karşılaştırılıyor.

"Türkiye'nin yükselişi başlangıç"

William Blair International'da portföy yöneticisi olan Daniel Wood, bunun Türkiye'nin yükselişinin sadece başlangıcı olabileceğini düşünenler arasında.

Blair, "Türkiye enflasyonu anlamlı bir şekilde düşürmeyi başarırsa, liranın uluslararası yatırımcılar için güçlü bir taşıma cazibesine sahip olmasının sonundan ziyade başlangıcına çok daha yakınız demektir. Bu ticaretin değerini artıran en önemli faktör politikaların sürekliliğidir" dedi.