Bakan Tunç: AİHM'in kararı kabul edilemez

Bakan Tunç, "AİHM'in yetkisini aşarak delil incelemesi yapmak suretiyle ihlal kararı vermesi kabul edilemez. Bu karar sadece o dosya bakımından geçerlilik teşkil ediyor." dedi.

İHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Bakan Tunç: AİHM'in kararı kabul edilemez

Adalet Bakanı Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye aleyhinde aldığı karar hakkında açıklama yaptı.

AİHM, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) davasında mahkum edilen öğretmen Yüksel Yalçınkaya'nın açtığı davada Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetmişti.

Verilen karar hakkında açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “İlk derece mahkemesinden istinafa, Yargıtay'dan Anayasa Mahkemesi'ne her derecedeki yargılama makamlarımızın delilleri yeterli gördüğü bir dava hakkında AİHM'in yetkisini aşarak delil incelemesi yapmak suretiyle ihlal kararı vermesi kabul edilemez. Bu karar sadece o dosya bakımından geçerlilik teşkil ediyor. Tabii ki o da iç hukuk uygulamamızda karar tebliğ edildikten sonra değerlendirilecektir.” dedi.

"Birkaç gün içinde zabıt katipliği ile açıklama yapılacak"

Bakan Tunç, zabıt katibi atamalarına ilişkin soru üzerine mülakatların yapıldığını, değerlendirme aşamasında bulunduklarını ifade etti. Tunç, “20 bini aşkın zabıt katibimizin alımıyla ilgili daha önce Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı bir husus vardı. Bunların sınavları, mülakatları yapıldı. Son değerlendirmeler yapılıyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde bu açıklama yapılacak” dedi.

"Terör örgütünün propagandasının yapılmasına müsaade edilemez"

Kültür ve Turizm Bakanlığının Altın Portakal Film Festivali'nde FETÖ propagandası yapıldığı gerekçesiyle festivalden çekilmesine ilişkin soru üzerine Tunç, bunun bir talihsizlik olduğunu söyleyerek, “Altın Portakal Film Festivali'nde terör örgütünün propagandasının yapılmasına müsaade edilemez. Kültür Bakanımızın vermiş olduğu karar, çok değerli bir karar. Özellikle terör konusunda hep beraber milletçe kararlı olmamız gerekir. Bu kararlılıktan hiçbir zaman taviz vermememiz lazım. Özellikle Altın Portakal gibi geleneksel hale gelmiş bir festivalde terör örgütünün propagandasının yapılmasına kesinlikle müsaade edilemez. Kültür Bakanlığımızın almış olduğu kararı çok doğru buluyoruz." diye konuştu.