"Devlet zarara uğratıldı" iddiasına İletişim Başkanlığı cevap verdi

DMM, "2017 yılında yapılan sözleşmelerle kamunun zarara uğratıldığı tespit edildiği" iddiasının doğru olmadığını açıkladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
"Devlet zarara uğratıldı" iddiasına İletişim Başkanlığı cevap verdi

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), “2017 yılında yapılan sözleşmelerle kamunun zarara uğratıldığı tespit edildi.” iddiasının asılsız olduğunu açıkladı.

DMM'nin X hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Merkezimiz tarafından 26 Haziran tarihinde yalanlanan gerçek dışı iddiaların, benzerlerinin tekrar gündeme getirilerek kamuoyunun manipüle edilmeye çalışıldığı tespit edilmiştir.

2017/13 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı kapsamında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ilgili şirketlerle yapılan anlaşmalarla ilgili herhangi bir kamu zararı oluşmamış ve tüm işlemler Sayıştay denetiminden geçmiştir. 

2017 yılında Türk Lirasının değerinin korunması ve kamu sözleşmelerinde standardizasyonun sağlanması amacıyla, 683 sayılı KHK kapsamında başvuran tüm ilgili şirketlerle Hazine alacakları için uygulanan faiz oranı esas alınarak ek sözleşmeler yapılmıştır.

Tüm borçlulardan bütün alacaklar, o günün kurundan hesaplanarak zamanında ve eksiksiz tahsil edilmiş olup Sayıştay tarafından herhangi bir kamu zararı belirlenmemiştir."