Fatih Erbakan: Sayın Cumhurbaşkanı ile prensiplerde anlaştık

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, "Biz 'Ülkemizin yeniden CHP zihniyetine teslim edilmesine vesile oldunuz' suçlamasına muhatap olmak istemedik. Sayın Cumhurbaşkanı ile prensiplerde uzlaştık" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Fatih Erbakan: Sayın Cumhurbaşkanı ile prensiplerde anlaştık

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, TRT Haber'de gündemi değerlendirdi. Erbakan, 14 Mayıs seçimlerinde AK Parti ile son dakikada aldıkları ittifak kararının ayrıntılarını açıkladı.

Erbakan'ın açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

"Biz 'mevcut iktidar gitsin de ne olursa olsun' diyen bir parti değiliz. Bir iktidar düşürülsün ondan uzaklaşılsın diye siyaset yapmıyoruz. Projelerimiz var planlarımız var bunlar yapılsın diye uğraşıyoruz.

Milli görüş çizgimizle Millet İttifakının görüşü taban tabana zıt. Millet İttifakıyla ilgili bizim eleştirilerimiz uzun zamandır var. Millet İttifakı'na dahil olmak bu bakımdan mümkün değil.

Prensiplerimiz dediğimiz mutabakata vardığımız maddeler bizim yıllardır ana söylemlerimiz.

Sayın Cumhurbaşkanı ile prensipler konusunda uzlaştık.

Cumhur İttifakı'nın iktidarı kazanması halinde bu mutabakatın olması için çaba göstereceğiz sözünü aldıktan sonra böyle bir inat peşinde olmamız mümkün olmaz. Bu seçimle beraber inşallah Meclis'e girip bunların takipçisi olacağımızı umut ediyoruz.

'Ülkemizin 60-70 yıl sonra yeniden CHP zihniyetine teslim edilmesine vesile oldunuz' suçlamasına muhatap olmak istemedik.

Millet İttifakının en büyük partisinin genel başkanına soruluyor 'LGBT'nin Türk aile yapısına zararı var mı?' diye. 'Ne münasebet Türk aile yapısına bir zararı yoktur' diyor.

'4-6 yaş arasındaki çocuklara Kuran öğretmek çağ dışılıktır. Böyle bir şeye müsaade edilemez' yine Millet ittifakının görüşüdür. Yine bir diğer genel başkan ittifak olduğumuzda İHA'lara SİHA'lara dokunacağız diyor. İHA'lar SİHA'lar Erbakan hocamızın en önemli projelerindendir.

İlk işimiz İstanbul sözleşmesini yeniden yürürlüğe koymak diyor. İstanbul Sözleşesi Milli Görüşe aykırıdır. Bunu gelir gelmez tekrar getireceğim diyor. Milli görüş partisi olan bir parti buna nasıl tamam diyor.

Biz partimizi kurduğumuzdan beri dedik ki Saadet Partisi'nin Milli Görüş'ü temsil edecek yetkisi kalmamıştır. Zaten partimizi kurmamızın sebebi de onların Milli Görüşü temsil edememesidir.

Bizim eksik gördüğümüz noktaları mutabakat metnimize yazdık. Eksikleri tamamlamak için, yanlışları düzenlemek, doğruyu da tebrik etmek için çıktık yola."

 

Bu konularda ilginizi çekebilir