Futbol maçları geniş özet ve haber görüntüleri aynı saatte yayınlanacak

Rekabet Kurulu, Süper Lig ve 1. Lig haber ve geniş özetlerine tedbir kararı getirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Futbol maçları geniş özet ve haber görüntüleri aynı saatte yayınlanacak

Mehmet KAYA

Rekabet Kurulu, Süper Lig ve 1. Lig futbol karşılaşmalarının “haber amaçlı görüntüleri” ve “geniş özet görüntülerinin” yayın kuruluşlarına haksız dağıtımı gerekçesiyle başlattığı ön incelemede “tedbir” kararı aldı.

Bu görüntüleri dağıtma hakkını elinde tutan KREA İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon şirketi hakkında başlatılan ön inceleme neticesinde, nihai karara kadar telafi olunamayacak zararlar doğması ihtimaline karşı 29 Eylül tarihli toplantıda tedbir kararı alındığı duyuruldu.

Tedbir kararının anlamı

Tedbir kararı, “haber amaçlı görüntüler” ile “geniş özet görüntülerinin” aynı anda yayınlanması yönünde verildi. Geniş özetler 35, haber amaçlı daha kısa görüntüler ise 45 dakika sonra yayınlanabiliyordu. Böylece “geniş özeti” yayınlayan yayıncı kuruluş, ilk yayıncı olma ötesinde avantaj sağlamış hale geliyordu. Rekabet Kurulu, her iki görüntünün de 45 dakika içinde yayına açılmasını sağlayan bir tedbir kararı almış oldu.

Rekabet Kurumundan, Kurul kararına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“’Türkiye Süper Ligi ve 1.Ligi Müsabakalarının Yayın Hakları pazarında meydana gelebilecek rekabet ihlallerini ve bunların yol açabileceği telafi edilemeyecek nitelikte zararları önlemek amacıyla, Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ’nin; hâlihazırda devam eden 2022-2023 futbol sezonu bakımından yayın haklarını satın alan veya almak isteyen yayıncı kuruluşlar nezdinde her hafta ve görüntülerin izleyiciye ulaştırıldığı her maç bakımından geniş özet görüntülerin ve haber amaçlı görüntülerin, herhangi bir yayıncı kuruluş tarafından, haber amaçlı görüntüler için şartnamede belirlenen süreden önce yayımlanmasına izin verilmemesi’ yönünde geçici tedbir kararı alınmasına, söz konusu tedbirin gerekçeli kararın tebliğinden itibaren yerine getirilmesine, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere karar verilmiştir.”

Bu konularda ilginizi çekebilir