Kılıçdaroğlu: Can Atalay’ı derhal serbest bırakın

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs'ta seçilen ve hala cezaevinde bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili, "Erdoğan ve onun ağzına bakıp adaletli karar almaktan korkan adaletsiz hukukçular, sizden bunun hesabını soracağım. Bu topluma daha fazla zarar vermeyin, adaletteki erozyonu durdurun. Can Atalay’ı derhal serbest bırakın." dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Kılıçdaroğlu: Can Atalay’ı derhal serbest bırakın

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, yaptığı açıklamada, Türkiye İşçi Partisinden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen tutuklu Can Atalay'ın tahliye edilmemesi nedeniyle Meclis'te ant içemediğini ve milletin vekaletini üstlenme görevine başlayamadığını ifade etti.

Atalay'ın halen tutuklu olmasının ülkenin demokrasiye ve adalete olan ihtiyacında yıllardır milim ilerleme sağlanamadığını gösterdiğini söyleyen Özel, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"Can Atalay’ın tahliye edilmemiş ve dolayısıyla görevine başlayamamış olması, sadece kendisinin ve partisinin değil TBMM'nin ve TBMM'de temsil edilen tüm siyasi partilerin sorunudur. Halihazırda tartışmalı ve siyasallaşmış bir yargı kararıyla tutuklu bulunan Can Atalay'ın millet iradesine rağmen tahliye edilmemiş olmasını kabul etmiyor, Anayasa'ya aykırı bu tutumdan bir an önce geri dönülmesini talep ediyoruz.

TBMM'nin 30'uncu başkanının 7 Haziran Çarşamba günü seçilmesi öngörülmektedir. Can Atalay'ın Çarşamba gününe kadar tahliye edilip yemin etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Meclis Başkanlığı seçimi sakatlanacaktır ve seçilecek olan Meclis başkanının meşruiyeti tartışmaya açılabilecektir."

Kılıçdaroğlu sosyal medyadan tepki gösterdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Atalay'ın tahliye edilmemesine tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, paylaşımında şunları ifade etti:

"Seçilmiş milletvekilini hukuksuzca, hakkında karar olmadan hapiste tutmak, sadece onu değil ona oy veren insanları da tutuklamaktır. Erdoğan ve onun ağzına bakıp adaletli karar almaktan korkan adaletsiz hukukçular, sizden bunun hesabını soracağım. Bu topluma daha fazla zarar vermeyin, adaletteki erozyonu durdurun. Can Atalay’ı derhal serbest bırakın." 

 

 

 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir
chp