Kozlu'daki 8 kişinin öldüğü kazayla ilgili 6 sanık yargılanacak

TTK Kozlu Müessesesi maden ocağında, 7 Ocak 2013'te metan gazı püskürmesi sonucu 8 kişinin öldüğü, 8 kişinin gazdan etkilendiği iş kazasıyla ilgili haklarında soruşturma izni verilmeyen 6 sanık, Anayasa Mahkemesi kararıyla yargılanacak.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Kozlu'daki 8 kişinin öldüğü kazayla ilgili 6 sanık yargılanacak

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı, yürüttüğü soruşturma kapsamında dönemin TTK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı ile kurum yöneticisi 5 kişi hakkında istenilen soruşturma izninin reddedilmesi üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesine itirazda bulundu.

İtirazın kabul edilmemesi ve şüpheliler hakkında Başsavcılık tarafından inceleme yapılmasına yer olmadığına karar verilmesi sonucu, ilgili kamu görevlileri hakkında etkin soruşturma yapılmadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapıldı.

Başvuruyu kabul eden Anayasa Mahkemesi, dosyanın gönderildiği Ankara Bölge İdare Mahkemesinin soruşturma izni verilmemesine ilişkin itiraza konu kararının kaldırılmasına hükmetti. Altı sanık hakkında hazırlanan iddianame, Zonguldak 3. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Mahkemece kabul edilen iddianamede, 6 sanık hakkında "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15'er yıla kadar, "görevi kötüye kullanma" suçundan ise 3 aydan birer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sanıkların yargılanmasına 25 Ekim'de başlanacak.

TTK Kozlu Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında, 7 Ocak 2013'te özel firmanın galeri açma işini yürüttüğü eksi 630 kotunda metan püskürmesi sonucu yaşamını yitiren 5 işçinin cesedine ulaşılmış, göçük altında kalan 3 madenciden 2'sinin cesedi 11 Ocak'ta, diğerininki ise 12 Ocak 2013'te çıkarılmıştı.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 10 sanık hakkında "taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 15 Nisan 2019'daki duruşmada, tutuksuz sanıklardan alt işveren şirketin 2 yöneticisi ile proje sorumlusunun, olayın meydana gelmesinde asli kusurlu oldukları gerekçesiyle 8 yıl 4'er ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırmıştı.

Heyet ayrıca, tutuksuz sanıklardan 2 müessese yöneticisine de denetim görevlerini yerine getirmedikleri için tali kusurlu oldukları gerekçesiyle 3 yıl 4 ay hapis cezası vermişti. Bu cezaları para cezasına çeviren heyet, tutuksuz 5 sanığın ise beraatini kararlaştırmıştı.

Bu konularda ilginizi çekebilir