ZES şarj istasyonları, Avrupa’ya Electrip markası ile yayılıyor

Zorlu Enerji’nin, elektrikli araçlar şarj ağı işletmeciliği alanındaki markası Zorlu Energy Solutions (ZES), Avrupa’da Electrip markasıyla faaliyet gösterdiği ülke sayısını 17’ye yükseltti. Türkiye, ABD ve İsrail’le şirketin faal olduğu ülke sayısı 20’ye ulaştı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
ZES şarj istasyonları, Avrupa’ya Electrip markası ile yayılıyor

Mehmet KARA

Zorlu Grubu, enerji alanında olduğu gibi elektrikli araç şarj ağı işletmeciliğinde de ülke dışında yoğun bir faaliyet içinde. Zorlu Enerji, tüm dünyada giderek yayılan elektrikli araçlara hizmet sağlayan şarj ağları kurup işletmek üzere oluşturduğu ZES ve Electrip markaları ile bu pazarda giderek daha fazla öne çıkıyor.

Zorlu Enerji’nin yurt dışındaki faaliyetlerini yürüttüğü Electrip Global BV eliyle, Türkiye dışındaki ülkelerde kurulan yeni şirketler üzerinden genişliyor. Electrip Global BV son olarak şarj hizmeti vermek üzere Macaristan’da Electrip Mobility Service Kft unvanlı yeni bir şirket kurdu.

Böylece Zorlu Enerji’nin şarj ağı işletmeciliği alanında faaliyet gösterdiği ülke sayısı Türkiye ile birlikte 21’e ulaştı. Şirketin bu alanda Türkiye dışında faaliyet gösterdiği 20 ülkeden 18’i Avrupa Kıtası’nda yer alıyor.

İstasyon satışı, kurulumu ve işletmeciliği

Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin, yüzde 100 hissesine sahip olduğu Hollanda’daki Electrip Global BV ile bu şirketin diğer ülkelerde kurduğu iştirakler, Türkiye’de olduğu gibi elektrikli araç şarj istasyonu satışı, kurulumu ve işletmeciliği faaliyetleri yürütmek üzere kuruldu.

ZES, Türkiye’de kendi araçları için şarj istasyonu kurmak isteyen bireyler ile şirketler için ekipman tedariki ve kurulum hizmetleri sunuyor. ZES, AVM’ler, akaryakıt istasyonları, lojistik merkezleri, otoparklar gibi hizmet noktalarına şarj istasyonu kurmak isteyen işletmelere de ürün, kurulum ve yazılım desteği sunabiliyor.

ZES’in faaliyet gösterdiği ülkeler

Türkiye
İsrail
Karadağ
İtalya
Hırvatistan
Yunanistan
Polonya
ABD
Hollanda
Sırbistan
Fransa
Çek Cumhuriyeti
Portekiz
Romanya
Arnavutluk
Makedonya
İngiltere
Almanya
Macaristan
İspanya

Bu konularda ilginizi çekebilir