ABD'de COVID-19'dan 1 milyon can kaybı teyit edildi

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, ülkede bugüne kadar COVID-19'dan 1 milyon kişinin hayatını kaybettiği doğrulandı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
ABD'de COVID-19'dan 1 milyon can kaybı teyit edildi

CDC tarafından hazırlanan ölüm belgesi verilerine göre, COVID-19 salgının başlangıcından bu yana geçen yaklaşık 2,5 yılda ölen ABD'lilerin sayısı 1 milyona ulaştı.

COVID-19'a bağlı can kayıplarının 900 bin rakamının görülmesinden 1 milyon sınırına ulaşmasına kadar yaklaşık 3 aylık bir zaman geçtiği belirtildi. Ölenlerin yarıdan fazlasının ise Aralık 2020'de COVID-19 aşılarının kullanıma sunulmasından sonra gerçekleştiği belirtildi.

ABD'de, "sağlık sisteminin bozulması sonucu" doğrudan veya dolaylı olarak COVID-19 nedeniyle kaybedilen hayatların gerçek sayısının "çok daha yüksek" olduğuna inanılıyor.

Sağlık uzmanları uzun süredir Hindistan, Brezilya ve Rusya gibi yerlerdeki gerçek ölüm sayısının resmi rakamlardan daha yüksek olduğundan şüphelense de ABD, herhangi bir ülkenin bildirilen en yüksek COVID-19 ölüm oranına sahip.

Ocak 2021'de günde yaklaşık 3 bin 400 can kaybının kaydedildiği ABD'de, hala günde 300'e yakın kişi COVID-19 yüzünden hayatını kaybediyor. Vakalar ise son 2 haftada yüzde 60'tan fazla artarak günde 86 bine ulaşmış durumda.

Bu konularda ilginizi çekebilir