ABD'den 'hastaneleri çatışmaların ortasında görmek istemiyoruz' açıklaması

Gazze'ye daha çok yakıt girişi gerektiğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, İsrail'in hastaneleri hedef alması hakkında, "Hastanelerin havadan vurulduğunu görmek istemiyoruz. İsrail'in hastanelerde sınırlı askeri operasyon yapması uygun olabilir ancak burada sivillere zararın en aza indirgenmesini istiyoruz. Hastaneleri çatışmaların ortasında görmek istemiyoruz." dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
ABD'den 'hastaneleri çatışmaların ortasında görmek istemiyoruz' açıklaması

İsrail'in Gazze'ye saldırıları 42. günde sürerken ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, düzenlediği günlük basın brifinginde, "İsrail'in yakıtı savaşta silah olarak kullandığı fikrine katılıyor musunuz? Bize ABD'nin Gazze'ye yakıt girişi konusundaki yaklaşımını anlatabilir misiniz?" şeklindeki sorusunu yanıtladı.

İsrail'in yakıtı silah olarak kullanıp kullanmadığına dair bir açıklama yapmayan Miller, "Gazze'ye daha çok yakıt girmesi gerektiğine katılıyoruz." ifadesini kullandı.

Miller, İsrail hükümetine bu konuda baskı yaptıklarını belirterek, bu yakıtın sadece tırlar için değil, hastaneler ve diğer insani hizmetler için de gerekli olduğunu vurguladı.

İsrail'in Gazze'de hastaneleri hedef almasına ilişkin ise Miller, "Hastanelerin havadan vurulduğunu görmek istemiyoruz." ifadesini kullandı.

Miller, Hamas'ın hastaneleri "karargah" olarak kullandığı iddialarını yinelerken, "İsrail'in hastanelerde sınırlı askeri operasyon yapması uygun olabilir ancak burada sivillere zararın en aza indirgenmesini istiyoruz. Hastaneleri çatışmaların ortasında görmek istemiyoruz." dedi.