Filistin: Nablus'ta olanlar bir savaş suçudur

Nablus'ta İsrail ordusunun düzenlediği baskında açılan ateş sonucu 6 Filistinli hayatını kaybederken 33 kişi de yaralandı. Filistin Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in Nablus kentindeki askeri operasyonları "savaş suçu" olarak nitelendirildi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Filistin: Nablus'ta olanlar bir savaş suçudur

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentinde İsrail askerlerinin "Aslanların İni" adlı silahlı gruba yönelik operasyonunda 6 Filistinli öldü, 33 kişi yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Batı Şeria'da işgal güçlerinin kurşunuyla 6 Filistinli şehit oldu, aralarında hayati tehlikesi devam edenlerin de olduğu 33 kişi yaralandı." ifadeleri kullanıldı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail güçleri kendilerini "Aslanların İni" şeklinde isimlendiren gruba operasyon düzenledi. Tanıklar, 3 saat süren operasyonda yoğun çatışma ve defalarca patlama yaşandığını aktardı.

Ramallah yakınlarındaki Nebi Salih bölgesinde de İsrail'in baskınlarını ve operasyonlarını protesto eden Filistinlilerin yürüyüşüne İsrail askerleri tarafından yapılan müdahalede gerçek ve plastik mermiyle göz yaşartıcı gaz kullanıldı. Filistinli gençler ise İsrail askerlerine taş atarak karşılık verdi.

Öte yandan konuya ilişkin İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, birçok birimin katılımıyla düzenlenen ortak operasyonda Aslanları İni grubuna ait, patlayıcı üretilen bir mekana baskın düzenlendiği kaydedildi.

Patlayıcı madde üretilen mekanın patlatıldığı belirtilen açıklamada, silahlı birkaç kişinin de operasyon sırasında hedef alındığı aktarıldı.

Nablus merkezli Aslanların İni

Filistin'de kendilerini "Aslanların İni" diye adlandıran silahlı grup ilk olarak eylül başında Nablus'un Eski Şehir bölgesinde bir askeri geçit töreniyle ortaya çıktı.

Grubun içinde farklı Filistinli fraksiyonlarda bulunmuş üyelerin de yer aldığı aktarılıyor.

İsrail basınındaki haberlere göre, grubun çoğunluğu 18-24 yaş arası silahlı erkeklerden oluşuyor. Grup, amacını Nablus ve çevresini İsrail askerlerinden korumak şeklinde açıklıyor.

Aslanların İni mensuplarınca 11 Ekim'de düzenlenen silahlı saldırıda bir İsrail askeri ölmüştü. Grup, daha önce İsrail askerlerine ve Yahudi yerleşimcilere düzenlenen 5 ayrı silahlı saldırıyı da üstlenmişti.

İsrail ordusu, bu tarihten itibaren Nablus'a giriş-çıkışları kısıtlamış kenti kuşatmaya almıştı.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, 13 Ekim'deki açıklamasında, Aslanların İni isimli grubu "ortadan kaldıracaklarını" dile getirerek bölgede istihbarat çalışmalarını artırdıklarını söylemişti.

İsrail güvenlik güçleri, 23 Ekim'de Nablus kentinde Aslanların İni mensubu Tamir el-Keylani'yi patlayıcı düzenek kullanarak öldürmüştü.

Filistin Devlet Başkanlığından açıklama

Filistin Devlet Başkanlığı, İsrail'in Nablus kentindeki askeri operasyonlarını "savaş suçu" olarak niteledi.

Filistin resmi televizyon kanalında verilen başkanlığın açıklamasında, saldırının bir savaş suçu olarak şiddetle kınandığı ve yansımalarından İsrail hükümetinin sorumlu tutulduğu kaydedildi.