İran ile Rusya'dan ticarette ulusal para hazırlığında son aşamaya gelindi

İran, Rusya'ya yönelik ihracatta ABD doları yerine riyalin kullanılması için yapılan çalışmaların son aşamaya geldiğini duyurdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
İran ile Rusya'dan ticarette ulusal para hazırlığında son aşamaya gelindi

İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Muhsin Kerimi, Rusya'ya yapılan ihracatta ABD doları yerine riyalin kullanılması için yapılan çalışmaların sona erdiğini ifade etti. Kerimi, Tahran'da Ticaret Odası üyeleriyle gerçekleştirilen bir toplantıda konuştu.

Kerimi, "Sınır ötesi riyal uygulamasının Rusya, Afganistan ve Irak ile devam eden çalışmaları bulunmaktadır. Rusya'daki çalışmaların sona erdiğini ve yakında uygulamaya geçileceğini belirtmek isterim" dedi.

Bu alanda Rusya ile ilk pilot uygulamaların gerçekleştiğini dile getiren Kerimi, İranlı iş adamlarından Rusya'ya ihracatlarında riyal kullanmalarını istedi. Rusya'dan ithalatta da ruble ile ödeme yapılabileceğini belirten İranlı yetkili, söz konusu alanda Afgan ve Iraklı yetkililerle de görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

"Dolar kademeli olarak küresel ticaret yolundan çekilmelidir"

İran ile Rusya, Temmuz 2022'de karşılıklı ticari işlemlerde ABD doları yerine ulusal para birimlerini kullanmayı planladığını açıklamıştı. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 19 Temmuz 2022'de Tahran'daki görüşmesinde, küresel ticarette dolardan vazgeçilmesi gerektiğini ifade ederek, "Dolar kademeli olarak küresel ticaretin yolundan çekilmelidir." demişti.

Putin de buna karşılık, ABD'nin doları baskı aracı olarak kullanmaya çalıştığını kaydederek, İran ile Rusya'nın ticari ilişkilerde ulusal para birimlerini kullanmanın yollarını tasarladığını söylemişti.

İran, 25 Aralık 2023'te Rusya'nın öncülüğünü yaptığı Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ile serbest ticaret anlaşması imzalamıştı.