Karar kabul edildi: Polonya Rus yönetimini 'terörist rejim' olarak tanıdı

Litvanya, Letonya ve Estonya'dan sonra Polonya Senatosu da, Rusya yönetiminin "terörist rejim" olarak tanınmasını içeren kararı kabul etti.

İHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Karar kabul edildi: Polonya Rus yönetimini 'terörist rejim' olarak tanıdı

Polonya parlamentosunun üst kanadını oluşturan Senato, akşam saatlerinde gerçekleştirilen oturumda Rusya yönetiminin "terörist rejim" olarak tanınmasını içeren kararı oyladı. Karar, 100 kişiden oluşan Senato'da oturuma katılan 85 senatörün "evet" oyuyla kabul edildi.

24 Şubat'ta Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin Ukrayna'ya karşı acımasız bir savaş başlattığı, savaşın amacının "egemen bir ülkeyi haritadan silmek ve Ukrayna ulusunu yok etmek" ifadesine yer verilen kararda, "Rus işgalciler Ukrayna şehirlerinin sakinlerini terörize ediyor, anaokulları, okulları, tiyatroları, yerleşim yerlerini bombalıyor. Üniformalı Rus haydutlar işgal altındaki topraklarda savaş esirlerine ve sivillere işkence ediyor, öldürüyor. Ukraynalı çocukları rejimin askerleri yapmak için kaçırıyor, Ukrayna vatandaşlarını Rusya'nın uzak bölgelerine zorla göç ettiriyorlar." denildi. Uluslararası toplum da Ukrayna'ya ve Ukraynalılara karşı işlenen suçların sorumlularının Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soruşturulması fikrini desteklemeye çağrıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy kararın ardından yaptığı açıklamada, "bir terörist devlet" olarak Rusya'nın her gün üzerindeki baskının artırılması gerektiğini savunarak, bunun farkında olan ve bunu garanti eden liderlere, politikacılara minnettar olduğunu söyledi. Zelenskiy, "Polonya Senatosuna kararından ötürü teşekkür ederim." dedi.

Öte yandan, daha önce de Litvanya, Letonya ve Estonya parlamentoları Rusya'yı "terörist rejim" ilan etmişti.