Zelenskiy: ABD askeri yardım yapmazsa geri çekileceğiz

ABD Kongresi'ndeki anlaşmazlıklar nedeniyle askeri yardımların engellenmesi hakkında açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "ABD yardımı olmazsa hava savunmamız, Patriot füzelerimiz, sinyal bozucularımız yok demektir. Bu da küçük adımlarla geri çekileceğimiz anlamına gelir." dedi.

İHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Zelenskiy: ABD askeri yardım yapmazsa geri çekileceğiz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün yayınlanan röportajında ABD Kongresi'nde tartışmalara neden olan askeri yardımlara değindi.

Ukrayna, anlaşmazlıklar nedeniyle engellenen askeri yardımı alınmazsa Ukrayna güçlerinin geri çekilmek zorunda kalacağını söyleyen Zelenskiy, “ABD yardımı olmazsa hava savunmamız olmayacağı, Patriot füzeleri olmayacağı, sinyal bozucularımız yok demektir. Bu da küçük adımlarla geri çekileceğimiz anlamına gelir. Geri çekilmemek için bir yol bulmaya çalışıyoruz.” dedi.

Mühimmat sıkıntısının daha azıyla yetinmek zorunda kalmak anlamına geldiğini kaydeden Zelenskiy, “Nasıl? Elbette geri dönerek. Cephe hattını kısaltınca Ruslar büyük şehirlere gidebilir” ifadelerini kullandı. Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın yetersiz füze sorununu kendi ürettikleri silaj ve hava savunma sistemleri ile çözmeye çalıştıklarını ancak yeter olmadığını sözlerine ekledi.
ABD’nin, Ukrayna’ya yönelik saldırılara karşı tepkilerinin olumlu olmadığını ancak Kiev’in kendi dronlarını kullandığını dile getirerek, “Kendi dronlarımızı kullandı. Kimse kullanamazsınız diyemez. Eğer enerji sistemlerimizi kullanacak hava savunma sistemimiz toksa ve Ruslar bunlara saldırıyorsa, neden karşılık veremiyoruz? Toplumları benzinsiz, mazotsuz, elektriksiz yaşamayı öğrenmek zorunda. Rusya bu adımları sonlandırdığında biz de durduracağız.”

“Tasarı hayati önem taşıyor”

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya yardım paketine ilişkin tasarının kabul edilmesinin Putin'e karşı “hayati” önem taşıdığını söylemiş ancak Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nde Başkan Mike Johnson, Senato’dan geçen Ukrayna’ya yardım paketini engellemişti. Zelenskiy, Johnson ile Perşembe günü gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde tasarının onaylanmasının hayati olduğunu ifade etti.