Japon Yeni'nin kaderi Fed'in elinde mi?

BlackRock'ın Japonya Aktif Yatırımlar Başkanı Bamba, Japon Yeni'nin gelecekteki performansının Japonya Merkez Bankası'ndan çok ABD Merkez Bankası'nın eylemlerine bağlı olduğunu belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Japon Yeni'nin kaderi Fed'in elinde mi?

BlackRock'ın Japonya Aktif Yatırımlar Başkanı Yue Bamba'ya göre, yenin gelecekteki performansı Japonya Merkez Bankası'ndan (BOJ) çok ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylemlerine bağlı. Fed faizleri düşürmezse Yen dolar karşısında kademeli olarak 170 aralığına kadar zayıflayabilir. Fed'den faiz indirimleri olursa 130 ila 135 seviyesine gerileyebilir.

Bamba, BOJ'un potansiyel olarak temmuz ya da ekim ayında artırıma gitmesini ve merkez bankasının bundan önce JGB alımlarını azaltmasını bekliyor. Bamba'ya göre, Başkan Kazuo Ueda'nın para birimi konusundaki tonu son zamanlarda açıkça değişti ve bu da marjda normalleşmeye yönelik adımların zamanlamasını öne çekebilir.

JPMorgan analistleri, ABD dolarının Japon yeni karşıssında 160'ın üzerindeki bir hareketinin BOJ'dan daha fazla müdahale olasılığını artırdığını savundu.

JPMorgan daha önce, 157 seviyesine ulaşılana kadar yendeki değer kaybının borsa için olumlu olacağını hesaplamıştı. Bu noktanın, beklenen ücret artışlarının enflasyon tarafından iptal edileceği başabaş noktası olduğunu öngörmüştü.

Bamba, Japon yeninde zayıflığın yabancı yatırımcıları Japon hisse senetlerinden uzaklaştırdığını da savundu.

Nikkei 225 Endeksi, bu yıl yüzde 14 artarak küresel benzerlerinden daha iyi bir performans sergiledi, ancak dolar bazında değerlendirildiğinde, yenin dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından bu kazanç yüzde 3'ün biraz üzerine geriledi. Bu oran S&P 500'ün yüzde 9,5'lik artışının ve Hang Seng Endeksi'nin yüzde 11'lik dolar bazlı getirisinin çok altında.

Bamba, "Para birimi zayıflamaya devam ederse Japon hisse senetlerine yatırım apmak zorlaşır. Küresel yatırımcılarla Japonya hakkında konuştuğunuzda, döviz kesinlikle herkesin aklında ilk sırada yer alıyor" dedi.