Bitcoin ETF rüzgarını arkasına aldı: 27 ayın zirvesi (27 Şubat güncel Bitcoin fiyatları)

Kripto paraların piyasa değeri 2 trilyon doların üzerinde seyrederken; Bitcoin fiyatlarında hızlı yükseliş sürüyor. Lider kripto para birimi, bugünkü işlemlerde 57 bin doları aşarak 27 ayın zirvesini yeniledi ve tarihi zirvesine bir adım daha yaklaştı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Bitcoin ETF rüzgarını arkasına aldı: 27 ayın zirvesi (27 Şubat güncel Bitcoin fiyatları)

İSTANBUL / EKONOMİ

Kripto para piyasalarında hareketlilik sürerken; Bitcoin fiyatları bugün zirvesini yeniledi. 57 bin 319 dolara kadar yükselen lider kripto para birimi, böylelikle Aralık 2021 tarihinden bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Bitcoin'deki yükselişte, geçtiğimiz günlerde ABD'de Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) onaylaması ve Bitcoin ETF’lerine artan yatırımcı ilgisi etkili oluyor.

Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesini Kasım 2021 tarihinde 69 bin dolar ile görürken; yılbaşından bu yana yüzde 36 getiri sağladı.

Nisan ayında gerçekleşecek ve yeni Bitcoin arzını azaltacak yarılanma (halving) süreci, Bitcoin'in yukarı yönlü ivmesini desteklerken; uzmanlar yükselişin yaklaşık 4 aydır sürmesi nedeniyle bir duraklama dönemine de girilebileceğine dikkat çekiyor.

Bitcoin ve Ethereum’da son durum

En popüler kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), saat 10.13 itibarıyla yüzde 3,24 oranında primle 56 bin 373 dolarda işlem görüyor. Bitcoin son 7 günlük işlemlerde yüzde 8'in üzerinde değer kazanırken; piyasa değeri 1,1 trilyon dolar oldu.

İşlem hacmi en yüksek ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) ise, şu dakikalarda dünkü kapanışına göre yaklaşık yüzde 1,38 oranında yükselişle 3 bin 223 dolar seviyesinde hareket ediyor. ETH, son 7 gün içerisinde yüzde 10 yükseldi.

Küresel bazda kripto paraların piyasa değeri, son 24 saatte yaklaşık yüzde 6,20 oranında değer kazanarak 2,13 trilyon dolara yükseldi.

ETH kurumsal ilgiye yön veriyor; perakende BTC'yi tercih ediyor

Hacim bakımından dünyanın en büyük üç kripto borsasından biri olan Bybit, Ocak ayında Bitcoin (BTC) ETF'nin onaylanmasının ardından kurumsal ve perakende yatırımcıların kripto boğa piyasası için nasıl konumlandığını gösteren "Boğa ve Ayı Piyasalarında Gezinme, Kullanıcı Varlık Dağılımına Bir Dalış " raporunu yayınladı.

Bybit'in kapsamlı alım satım verilerine ilk elden bakış, kurumsal yatırımcıların Ether'e (ETH) doğru kaydığını ve tahsislerin Ocak 2024 sonuna kadar yaklaşık yüzde 40'a ulaştığını gösteriyor - muhtemelen Ethereum ağına yapılacak Dencun güncellemesinin etkisiyle-.

Öte yandan, perakende tahsisler kabaca yüzde 20 Bitcoin ve yüzde 10 Ethereum (ETH)'dur. Sabit coinlere gelince, rapor bireysel kullanıcıların sabit coinlerde yüzde 36'ya sahip olduğunu, kurumların ise sabit coinlerde yaklaşık yüzde 10 tutarak konuşlandığını gösteriyor.