Ferdi Tayfur neden TT oldu? Ferdi Tayfur'a bir şey mi oldu?

Arabesk müziğin babalarından Ferdi Tayfur, sosyal medya platformu X’te (Twitter) en çok konuşulan konular (Trending Topics) arasına girdi. Kullanıcılar Ferdi Tayfur’la ilgil olumsuz bir gelişme olup olmadığını merak ediyor. Ferdi Tayfur neden TT oldu?

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Ferdi Tayfur neden TT oldu? Ferdi Tayfur'a bir şey mi oldu?

Pek çok ödül kazanan, 30’u aşkın albüm çıkaran ve 30’dan fazla filmde rol alan arabesk müzik sanatçısı Ferdi Tayfur, X’te (Twitter) TT oldu. Ferdi Tayfur’un en çok konuşulanlar arasına girmesi akıllara “Ferdi Tayfur’a bir şey mi oldu” sorusunu getirdi.

78 yaşındaki ünlü şarkıcının TT olmasının nedeni İnci Taneleri dizisi. İnci Taneleri dizisinin son bölümünde Ferdi Tayfur’a ait Hatıran Yeter şarkısı kullanıldı. Ferdi Tayfur bu nedenle TT oldu. Yani Ferdi Tayfur’la ilgili olumsuz bir haber söz konusu değil.

Ferdi Tayfur kimdir?

Ferdi Tayfur, 15 Kasım 1945 tarihinde doğmuştur. Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Taşçı köyünde doğan sanatçıya adını dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur'un hayranı babası Cumali Bey koymuş, oğlunun eğitimine düşkün olan Cumali Bey'in pavyon çıkışı öldürülmesi ile eğitim hayatı sona eren sanatçı yoksul ve trajik bir hayat yaşadığını, babasının ölümünden sonra annesinin evlendiğini, kendisinin de okumak istediğini ancak imkanlar yüzünden bunu gerçekleştiremediğini söylemiştir. Henüz çocukluk yıllarında üvey babasının bulduğu şekerci dükkanında çıraklık yapan sanatçı okumayı iş hayatında öğrendiğini söylemiştir. Daha sonraları çiftlikte çalışarak ailesinin geçimine katkıda bulunan Tayfur aynı yıllarda düğünlerde şarkı söylerken yerel gazetede Adana Radyosu'nun müzik yarışması ilanını görür ve yarışmaya katılır. Ancak birinciliği kazanamaz ve ikinci olur, üvey babasının engellemelerine karşı İstanbul'a gelip Lunapark Gazinosu'nda iş bulur ve Nurten İnnap'a bağlama çalmaya başlar. Daha sonra Leyla / Aşkınla Beni Öldürdün adlı ilk plağını doldurur ve bu plağından 500 lira kazanır.

Ferdi Tayfur 1968 yılında Seda Plak ile iki plaklık anlaşma yapar ancak beklenen ilgiyi görmez. Akabinde yeniden Adana'ya döner ve çiftlikteki işlerin başına geçer, diğer yandan müzik çalışmalarına devam eder ve üç yıl aranın ardından yaptığı Huzurum Kalmadı adlı plağı yayınlanır. 1973 yılında ise Görsev Plak adına yaptığı Dur Dinle Sevgilim / Kır Çiçekleri adlı 45'lik ile çıkış yakalar. Yine 1974 yılında yaptığı Yüreğimde Yara Var / Bana Gerçekleri Söyle adlı 45'lik ile adını duyurur. 1975 yılında Elenor Plak'a transfer olur. Önce Bırak Şu Gurbeti, ardından Çeşme adlı şarkısı ile adını duyurur.