HDP'den AYM'ye erteleme başvurusu

HDP, kapatma davasında yapacağı sözlü savunmanın seçimlerden sonraki bir tarihe bırakılması için AYM'ye başvuruda bulundu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

HDP, kapatma davası kapsamında 14 Mart’ta yapacağı sözlü savunmanın, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden dolayı 3 ay ertelenmesi için AYM’ye başvurmuştu. AYM, HDP’nin talebi üzerine sözlü savunma için 11 Nisan 2023 tarihini belirlemişti.

Bugün yapılan başvuruda ise, sözlü savunmanın 14 Mayıs seçimlerinden sonraki bir tarihe bırakılması talep edildi.

HDP’nin başvurusunda şunlar kaydedildi:

“YSK’nın açıkladığı seçim takvimi uyarınca, aday listelerinin YSK’ya sunulması 9 Nisan 2023’e, listelerin kesinleşmesi de 19 Nisan 2023 tarihine denk gelmektedir. Dolayısıyla listelerin sunulması ve kesinleşmesinden sonra kapatma riski ve tehdidi, müvekkil parti için telafisi güç ve mümkün olmayan sonuçlar yaratacaktır. Nitekim listeler kesinleştikten sonra muhtemel bir kapatma kararı verilmesi halinde parti bir bütün olarak seçimlere girmekten menedilmiş, bir bütün olarak milletvekili adaylarının seçilme hakkı ellerinden alınmış olacaktır. Böylesi ağır tablo, sadece parti için değil, aynı zamanda milyonlarca yurttaşın iradesinin parlamentoya yansımaması gibi, demokrasi için ağır sonuçlara da yol açacaktır. Müvekkil partiyi ‘kırk katır mı, kırk satır mı’ şeklinde formüle edilebilecek ikilemde tercih yapmaya zorlamak, hukuki güvenlik ve serbest ve yarışmacı seçim ilkelerini de ortadan kaldıracaktır.

Müvekkil parti aleyhine açılan kapatma davasında parti temsilcileri (eş genel başkanları) tarafından 11 Nisan 2023’te yapılması kararlaştırılan sözlü savunmanın tarihinin 14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlerden sonraki bir tarihe ertelenmesini ve talebimizin temel gerekçesi olan seçim tarihi de gözetilerek mümkün olan en kısa zamanda karara bağlanarak tarafımıza tebliğine karar verilmesini talep ederiz.”