YSK'dan 'oy sayımına iftar molası var mı' soruna yanıt

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçiminin oy sayım ve döküm işlemlerine İftar molası verilip verilmeyeceğine ilişkin bir başvuruya yanıt verdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
YSK'dan 'oy sayımına iftar molası var mı' soruna yanıt

YSK'dan yapılan açıklamada, oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiği bildirildi.

Bahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca YSK'ya gönderilen yazıda, sandık kurullarınca saat 17.00 itibarıyla sayım ve döküm işlemlerine başlanacağı ancak ramazan ayında sadece su ile orucun açılması durumunda "sağlıklı oy sayımının yapılamayacağı" bu nedenle "sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde kısa bir mola verip veremeyeceği" YSK'ya soruldu.

YSK, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un "Zarfların açılması, oyların sayım ve dökümü" başlıklı 100'üncü maddesinin birinci fıkrasında, 'Oyların sayım ve dökümüne derhal başlanır, açık ve aralıksız yapılır.' hükmü hatırlatıldı.

YSK'nın Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerine Dair 138 Sayılı Genelgesinde de aynı yönde düzenleme bulunduğuna dikkati çeken kurul, bu sebeple "oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiğine" oy birliğiyle karar verdi.