Soğuk havanın etkisiyle doğal gaz tüketiminde rekor kırıldı

Türkiye, günlük doğal gaz tüketim rekorunu yeniledi. 18 Ocak 2021 tarihinde ülke çapında 272,3 milyon metreküp gaz tüketildi. Önceki rekor, 8 Ocak 2019’daki 245 milyon m3’lük tüketim idi. 

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Soğuk havanın etkisiyle doğal gaz tüketiminde rekor kırıldı

Türkiye, 18 Ocak 2021 Pazartesi günü, 272.3 milyon metreküp ile Ocak 2019’daki 245 milyon metreküplük günlük doğal gaz tüketim rekorunu yeniledi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin günlük doğal gaz tüketim rekorunu yenilediğini duyurdu. Dönmez yaptığı açıklamada, 18 Ocak 2021 tarihinde ülke çapında 272,3 milyon metreküp doğal gaz tüketimi gerçekleştiğini belirterek “Böylece daha önce 8 Ocak 2019’da gerçekleşen 245 milyon metreküplük tüketim rekoru aşıldı” dedi. 

Yüzde 18.75’i İstanbul’da
 
Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in verdiği bilgiye göre doğal gaz tüketim rekorunun kırıldığı 21 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’daki günlük tüketim 51,1 milyon metreküpe ulaştı. Aynı gün Ankara’da 22,7 milyon metreküp doğalgaz tüketildi. Bu miktarlar, hem Başkent Ankara’da hem de İstanbul’da da rekor tüketim yapıldığı anlamına geliyor. 

Kesintisiz 274.2 milyon m3

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, gerçekleşen 272.3 milyon metreküplük günlük tüketime karşılık Türkiye çapındaki kesintisiz günlük toplam doğal gaz arzının 274,2 milyon metreküp olduğunu vurguladı. Dönmez “Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamaya yönelik aldığımız önlemler sayesinde rekor tüketim artışını hiçbir kesinti ya da kısıntıya gitmeden karşıladık” diye konuştu. 

Hedef 400 milyon m3 arz kapasitesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gaz arz güvenliğini sağlamak amacıyla sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), yüzer LNG (FSRU) terminali ve depolama projeleriyle sisteme günlük gaz verme kapasitesinin 339 milyon metreküpe çıkarıldığını hatırlattı. Bu yatırımlar sayesinde Türkiye’nin pik zamanlar da dâhil olmak üzere günlük tüketimi çok rahat karşılayabilecek gelişmiş bir altyapıya sahip hale geldiğini vurgulayan Dönmez “Kısa vadede hedefimiz olan günlük gaz akışını 400 milyon metreküpe çıkaracak çalışmalarımıza da aralıksız devam ediyoruz. Tüm yatırımlarımızla milletimize kesintisiz ve sorunsuz enerji arzını sağlamayı hedefliyoruz” dedi. 

Tek başına dava açılmasının tahsil işlemlerini durdurmayacağı uyarısına yer verilen ilana göre söz konusu idari para cezasının dava açma süresi içinde yatırılması halinde Adalar Akaryakıt yüzde 25’lik indirimden yararlanabilecek. Cezalı şirket, Kararın tebliğini müteakip bir aylık kanuni ödeme süresi içerisinde taksitlendirme talebinde bulunulabilecek. 

Vergi Dairesi üzerinden tahsil edilecek

Süresi içerisinde ödenmeyen idari para cezası 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre ilgili vergi dairesi aracılığı ile tahsil edilecek.