Altman duyurdu: OpenAI günde 100 milyar kelime üretiyor

ChatGPT'nin yaratıcısı OpenAI'ın kurucusu Sam Altman, yapay zeka ile her gün yaklaşık 100 milyar kelime ürettiklerini açıkladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Altman duyurdu: OpenAI günde 100 milyar kelime üretiyor

ChatGPT, 2022'nin sonlarında piyasaya sürüldüğünde en hızlı büyüyen uygulama oldu. Halihazırda haftalık 100 milyondan fazla kullanıcısı var, bu da kişi başına yaklaşık bin kelimeye denk geliyor.

Son paylaşılan bilgiye göre, yapay zeka teknolojisi OpenAI, günde 100 milyar kelime üretebiliyor.

Bu rakam, dünyadaki her insan için her gün kabaca 13 kelime anlamına geliyor. Ancak Altman'ın Twitter'da yazdığına göre, bu rakam hala insanların ürettiği düşünülen miktardan çok daha az bir rakama denk geliyor.

Altman söz konusu paylaşımında, "OpenAI artık günde yaklaşık 100 milyar kelime üretiyor" ifadelerini kullandı.

Bir takipçi ise bu paylaşıma yanıt olarak, “Rakamların daha fazla insana ihtiyacımız olduğunu gösterdiğini” belirtti. Altman bu tweet’e yanıt olarak, "Daha fazla grafik işlemci birimine ihtiyacımız var" mesajını paylaştı.

Yeni grafik işlem birimleri kurulabilir

Independent’ta yer alan habere göre bu, Altman'ın yapay zekanın büyümesi öncesinde yarı iletken endüstrisini yeniden şekillendirmek için 7 trilyon dolar fon sağlamaya çalıştığı yönündeki söylentilere bir gönderme olabilir. Wall Street Journal'ın haberine göre bu para, daha da iyi yapay zeka modellerini eğitmek için yeni grafik işlem birimleri, yani GPU'lar yaratmaya harcanacak.

Bu GPU'lardan daha fazlasına ihtiyaç duyulmasıyla ilgili tweet'lerine yanıt olarak bir takipçisi, söylentilerdeki 7 trilyon dolarla kaç GPU satın alınabileceğini sordu. Altman, "Muhtemelen çok fazla" diye yazdı.

Pazar günü attığı bir tweet'te Altman, "bu söylentilere konu olan hesaplamalar hakkında pek bir şey bilmediğini" söyledi ve OpenAI'daki meslektaşı Trevor Cat'in bu konudaki soruları yanıtlayabileceğini belirtti.